اتحادیه اروپا کمک خود به افغانستان را دوام می‌دهد؛ مشروط به این که دستاوردهای ۲۰ سال گذشته در این کشور حفظ شود.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفته است که با توجه به حمله‌های مرگبار تروریستی اخیر در افغانستان، این کشور و حکومت آن می‌توانند، به دوام حمایت اتحادیه اروپا حساب کنند.

او گفت که این موضوع برای اتحادیه اروپا خیلی اهمیت دارد؛ مشروط به این که دستاوردهای ۲۰ سال در این کشور، حفظ شود.

آقای ماس می‌گوید: «این مهم نیست که کنترول افغانستان به دست کی است. اما اتحادیه اروپا همیشه این مساله را به مسوولان افغانستان واضح کرده که کمک‌های را که ما انجام می‌دهیم، با دستاوردهایی مرتبط است که در ۲۰ سال گذشته بدست آورده ایم».

هایکو ماس افزود که دولت‌سازی و دستاوردها در بخش‌های آموزش و حقوق زنان قابل قربانی نیست.

در حالی که تنها چند ماه به بیرون شدن کامل نیروهای خارجی از افغانستان باقی مانده، اسوشیتدپرس در گزارشی می‌گوید که وزیران خارجه اتحادیه اروپا درباره راه‌های چگونگی حفظ حضور دیپلوماتیک و تامین امنیت آن‌ها، بحث کرده اند.

بر اساس گزارش اسوشیتدپرس؛ اتحادیه اروپا متمایل نیست، چنین تعبیر شود که گویا این اتحادیه افغانستان را رها می‌کند.

طبق تصمیم جو بایدن رییس جمهور ایالات متحده، همه نیروهای امریکایی تا یازدهم ماه سپتمبر از افغانستان بیرون می‌شوند. هم‌زمان با آن سربازان اروپایی که بیشتر امور لوژستیکی و ترانسپورتی آن‌ها به قوای امریکایی متکی است هم با آن‌ها یکجا افغانستان را ترک می‌کنند.

جوزپ بورل، رییس پالیسی خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه هفته گذشته گفته بود که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نهایی شده و اکنون لازم است که آنها در ارتباط به وضعیتی که پیش می‌آید، آمادگی بگیرند.

آقای بورل تاکید کرده بود که خشونت در افغانستان روبه افزایش بوده و زمانی که نیروهای امریکایی این کشور را ترک کنند؛ سربازان کشورهای اتحادیه اروپا هم در آنجا باقی مانده نمی‌توانند.

وزارت دفاع آلمان بدون در نظرداشت ایالات متحده خروج نیروهای ناتو از افغانستان را چهارم ماه جولای پیشنهاد کرده است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email