شبه نظامیان فلسطینی بامداد امروز سه‌شنبه (21 ثور/اردیبهشت – 11 می) ده‌ها راکت را به سمت اسراییل شلیک کردند و همزمان جنگنده‌های اسراییلی نیز نقاط بسیاری را در نوار غزه هدف حمله قرار دادند که در نتیجه آن ۲۴ شهروند فلسطینی از جمله ۹ کودک جان باختند و یک فرمانده حماس نیز کشته شد.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ شبه‌نظامیان مستقر در غزه تا بامداد سه‌شنبه حدود ۲۰۰ راکت را به سمت اسراییل پرتاب کردند و طبق اعلام ارتش اسراییل ۶ شهروند این کشور بر اثر این حملات زخمی شده‌اند. از این میان ۶ راکت در حوالی بیت‌المقدس فرود آمد و زنگ خطر را در این شهر به‌صدا در آورد.

درگیری فلسطینی‌ها و پولیس اسرایيل در بیت‌المقدس و کرانه باختری رود اردن طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۷۰۰ زخمی در میان فلسطینی‌ها بر جای گذاشته که حدود ۵۰۰ نفر از آنها راهی بیمارستان شدند. پولیس اسراییل نیز اعلام کرد ۱۶ مامورش زخمی و از این میان دو تن بستری شده‌اند.

واکنش بریتانیا و ایالات متحده آمریکا

امریکا و بریتانیا خواستار کاهش تنش‌ها در منطقه شدند. انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا اعلام کرد حماس باید فورا حملات راکتی خود را تمام کند و دو طرف بکوشند تنش‌ها را کاهش دهند.

او همچنین برخی تدابیر اتخاذ شده در اسراییل در ۲۴ ساعت گذشته از جمله لغو راهپیمایی هزاران جوان اسراییلی در بیت‌المقدس به مناسبت «روز اورشلیم» و به تعویق انداختن زمان اعلام نتیجه دادگاه رسیدگی به پرونده اخراج فلسطینی‌ها از مناطق شرقی بیت‌المقدس را ستود.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا نیز در یک پیام توییتری، حملات موشکی حماس علیه اسراییل را محکوم کرد و خواستار «تنش‌زدایی فوری در دو طرف» شد. او تاکید کرد که خشونتهای فعلی در بیت‌المقدس و غزه باید پایان یابد و «از هدف قراردادن جمعیت غیرنظامی خودداری شود».

درگیری‌های اخیر با اوج‌گیری تنش میان تظاهرکنندگان فلسطینی و پولیس اسراییل در شرق بیت‌المقدس و در نزدیکی مسجدالاقصی آغاز شد. این منطقه که اماکن مقدس یهودیان، مسیحیان و مسلمانان را در خود جای داده پس از جنگ ۱۹۶۷ به تصرف اسراییل درآمد و ضمیمه خاک این کشور شد.

دلیل دیگر اوج‌گیری تنش‌ها در مناطق اشغالی، آن بود که شهرک‌سازان اسراییلی ساکنان فلسطینی محله شیخ جراح در شرق بیت‌المقدس را تهدید کردند تا منازل خود را تخلیه کنند.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email