اسراییل می‌گوید در پاسخ به حمله راکتی حماس به بیت‌المقدس، حملات هوایی علیه مواضع این گروه در غزه ترتیب داده است.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ مقامات بهداشتی دولت خودگردان غزه می‌گویند در جریان این حملات هوایی دست کم ۲۰ نفر، از جمله چند کودک کشته شده‌اند.

همزمان سخنگوی ارتش اسراییل مدعی شده در جریان این حملات هوایی سه نیروی حماس کشته شده‌اند.

جاناتان کانریکوس، سخنگوی ارتش اسراییل به خبرنگاران گفته است: «این آغاز حملات است. تاکید می‌کنم این تازه آغاز حملات ما علیه اهداف نظامی در غزه است».

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل، در واکنش به حملات راکتی به بیت‌المقدس و حملات هوایی به غزه گفته از نظر اسراییل حماس «از خط قرمزها عبور کرده» و به همین علت ارتش اسراییل «واکنشی کوبنده» نشان خواهد داد.

منابع حماس به بی‌بی‌سی گفته‌اند در جریان حملات هوایی روز دوشنبه محمد عبدالله فیاض، از فرماندهان گردان عزالدین قسام کشته شده است.

حماس می‌گوید حملات نادر راکتی این گروه به این شهر به تلافی “تهاجم” اسراییل به ویژه به مسجد‌الاقصی بوده است.

حملات راکتی روز دوشنبه، ۱۰ می، باعث شد زنگ های خطر در بیت‌المقدس به صدا درآید.

در همین حال، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، گفته حماس باید به حملات راکتی خود «فورا خاتمه دهد» و دو طرف باید برای «کاهش تنش‌ها تلاش کنند».

پیشتر رسانه‌های اسراییلی گزارش داده‌اند که ماموران امنیتی و پولیس اسراییل روز دوشنبه بعد از چند ساعت‌ درگیری خشونت‌آمیز با معترضان فلسطینی در محوطه مسجد‌الاقصی، از این مکان خارج شده‌اند. خبرنگاران می‌گویند با عقب‌نشینی نیروهای اسراییلی بعد از چند روز درگیری آرامشی نسبی اما شکننده در مجموعه حرم شریف برقرار شده است. اما این حملات راکتی و واکنش به آن می تواند به این آرمش شکننده ضربه بزند.

به گفته هلال احمر فلسطین در جریان درگیری‌های چند روز اخیر حدود ۳۰۰ فلسطینی زخمی و بیش از ۲۲۰ نفر از آنها بستری شده‌اند.

پولیس اسراییل هم از زخمی شدن ۱۶ مامور خود در این درگیری‌ها خبر داده و گفت است که دو نفر از آنها به بیمارستان منتقل شده‌اند.

یکی از دلایل اصلی شروع این درگیری‌ها و اعتراضات تهدید به اخراج خانواده‌های فلسطینی از منطقه شیخ جراج در بیت‌المقدس شرقی بود.

ممنوعیت “راهپیمایی پرچم” در حرم شریف

هم‌زمان پولیس اسراییل که پیشتر مجوز راهپیمایی یهودیان در مجموعه حرم شریف در “روز اورشلیم” را صادر کرده بود، گفته است که برای پیشگیری از خشونت بیشتر اجازه ورود شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی به داخل مجموعه را نمی‌دهد.

حرم شریف یا کوه معبد از مقدس‌ترین مکان‌های مذهبی دنیاست که مسجدالاقصی و قبة‌‌الصخره در آن واقع شده است. این مجموعه روی تپه‌ای در شهر قدیم در بخش شرقی بیت‌المقدس قرار دارد.

اسراییل بیت‌المقدس را پایتخت یکپارچه خود می‌داند و یهودیان ملی‌گرا و افراطی در “روز اورشلیم” که یادآور اشغال بیت‌المقدس شرقی به دست اسراییل در سال ۱۹۶۷ است، “راهپیمایی پرچم” برگزار می‌کنند و وارد محوطه مسلمانان در حرم شریف می‌شوند.

این راهپیمایی پارسال به دلیل همه‌گیری کرونا لغو شده بود. تجمع امسال قرار است امروز دوشنبه ۱۰ می برگزار شود اما پولیس اسراییل گفته است که اجازه ورود حاضران به محوطه حرم شریف را نمی‌دهد.

این راهپیمایی که فلسطینی‌ها آن را حرکتی تحریک‌آمیز می‌دانند، امسال با آخرین هفته ماه رمضان و راهپیمایی جمعه آخر این ماه هم‌زمان شده است.

پولیس اسراییل می‌گوید روز یکشنبه هزاران فلسطینی در مسجد‌الاقصی جمع شدند و در طول شب گذشته با جمع آوری سنگ و ساخت کوکتل مولوتوف برای مقابله با راهپیمایی یهودیان آماده شدند.

صبح روز دوشنبه ماموران برای متفرق کردن معترضان وارد محوطه مسجدالاقصی شدند و با شلیک نارنجک‌ صوتی، گاز اشک‌آور و گلوله لاستیکی به پرتاب سنگ از طرف فلسطینی‌ها واکنش نشان دادند.

اما بعد از چند ساعت با خروج پولیس و نیروهای امنیتی اسراییل آرامشی نسبی در این محدوده برقرار شد.

دولت ترکیه اسراییل را مقصر خشونت‌ها خوانده و سخنگوی رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، از جامعه بین‌الملل خواسته در برابر “خشونت‌های بی‌پایان اسراییل علیه مردم غیرنظامی در سرزمین خودشان” اقدام کنند.

روز شنبه آقای اردوغان اسراییل را یک “دولت ظالم تروریستی” توصیف کرده بود و که به گفته او «به شیوه‌ای وحشیانه به فلسطینی‌ها حمله می‌کند».

در شهر حیفا نیز درگیری‌هایی بین فلسطینی‌ها و نیروهای اسراییلی گزارش شده و در رام‌الله در کرانه غربی نیز درگیری‌هایی رخ داده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل از عملکرد پولیس در مقابل معترضان فلسطینی دفاع کرده و گفته دولت او «اجازه نمی‌دهد تا هیچ چیزی آرامش را بر هم بزند».

هیات چهارجانبه مذاکرات خاورمیانه که شامل امریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و سازمان ملل می‌شود، از بروز خشونت‌ها ابراز نگرانی کرده و خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها شده‌اند.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل امروز در این خصوص جلسه‌ای برگزار کند.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email