منابع بیمارستانی در عراق می گویند یک روزنامه نگار منتقد دولت که در جنوب این کشور ترور شد، در بغداد تحت عمل جراحی مغز قرار گرفته است و وضعیت وخیمی بسر می برد.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ احمد حسن دوشنبه (20 ثور/اردیبهشت – 10 می) در نزدیکی دیوانیه واقع در ولایت قادسیه هدف قرار گرفت- دقیقا ۲۴ ساعت پس از آن که ایهاب وزنی، از مخالفان سرسخت احزاب و گروه های مورد حمایت ایران در کشورش، در کربلا به ضرب گلوله افراد ناشناس به قتل رسید.

ایهاب وزنی در سازمان‌دهی اعتراض‌های ضد دولتی سال ۲۰۱۹ در شهرهای عمدتا شیعه نشین عراق از جمله کربلا فعال بود که طی آن معترضان علیه حکومت ایران نیز شعار می دادند.

در پی قتل وی، گروهی از معترضان به ساختمان کنسولگری ایران در کربلا حمله کردند و دیوارهای آن و کانکس نیروهای امنیتی را به آتش کشیدند.

معترضان گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران را عامل این سوءقصد می‌دانند. در مراسم تشییع جنازه او برخی شعار دادند که انقلابی هستند و ضد جمهوری اسلامی ایران.

وزارت خارجه ایران روز دوشنبه با محکوم کردن ترور ایهاب وزنی سفیر عراق در تهران را فرا خواند و با محکوم کردن حمله به کنسولگری خود در کربلا، از دولت عراق خواسته برای محافظت از اماکن دیپلوماتیک ایران طبق کنوانسیون ۱۹۶۳ وین عمل کند.

در جریان ترورهای هدفمند عراق تا به حال حدود ۳۰ فعال منتقد و مخالف کشته شده اند. از ماه اکتوبر ۲۰۱۹ تا به حال ده‌ها نفر دیگر هم ربوده شده یا از حملات جان سالم به در برده اند.

بنا بر گزارش ها، احمد حسن همانند حملات مشابه اخیر هنگام بازگشت به خانه توسط یک مهاجم ناشناس هدف چند گلوله قرار گرفته است.

احمد حسن در تلویزیون ماهواره‌ای فرات متعلق به روحانی شیعه عمار حکیم کار می کند. او فورا به بیمارستانی در بغداد، پایتخت، منتقل شد که در جراحی مغز و اعصاب تخصص دارد.

محمد موید سخنگوی بیمارستان گفت: «احمد حسن تحت عمل جراحی قرار گرفته و به مراقبت‌های ویژه منتقل شده و در آنجا برای مدتی حساس دو هفته تحت نظر دایمی قرار خواهد گرفت».

او افزود آقای حسن چند عمل را پشت سر گذاشته است.

هر چند گروه خاصی مسوولیت این حملات را نپذیرفته است، فعالان بارها گروه‌های مسلح مورد حمایت در عراق با عامل این ترورها می دانند. مقامات عراقی تا به حال عاملان این قتل‌ها را شناسایی و معرفی نکرده اند.

پس از ترور روز یکشنبه ایهاب وزنی، جنبش بیت وطنی (بلوک ملی) که در پی اعتراضات ضد دولتی شکل گرفته است، اعلام کرد انتخابات پارلمانی که قرار است در ماه اکتوبر امسال برگزار شود را تحریم خواهد کرد.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email