اتحادیه اروپا روز دوشنبه (20 ثور/اردیبهشت – 10 می) خواستار تداوم گفتگوهای هسته‌ای در وین تا به نتیجه رسیدن کامل مذاکرات و احیای برنامه جامع اقدام مشترک، برجام شد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر این خواسته اعلام کرد که مذاکرات در وین باید تا دستیابی به موفقیت کامل برای بازگرداندن واشنگتن به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ و نیز ملزم کردن تهران به اجرای کامل تعهدات پیشین خود در چارچوب برجام، بدون وقفه ادامه پیدا کند.

آقای بورل که پس از نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل سخن می‌گفت در ادامه یادآور شد: «این مذاکرات یک فرایند دیپلوماتیک بسیار ظریف و فشرده است؛ من این جرات را به خرج می‌دهم که بگویم نسبت به نتیجه و فرجام آن خوش‌بین هستم».

وی که مسوولیت هماهنگی کمیسیون مشترک برجام را نیز برعهده دارد همچنین تصریح کرد:«مذاکرات جاری در وین یک دریچه رو به فرصت است که تا چند هفته آینده،‌ دست کم تا پایان ماه جاری باز خواهد بود اما کارهای زیادی در این فرصت کم و بسیار محدود باید انجام شود.»

جوزپ بورل در ادامه ابراز امیدواری کرد که مذاکرات به زودی وارد مرحله‌ای بدون توقف در وین شود. این خواسته در واقع به مرحله‌ای اشاره دارد که طرفین در خصوص اصول به توافق کامل رسیده باشند و کار نگارش متن توافق را آغاز کنند.

آقای بورل در این خصوص تاکید کرد که پیشرفت‌های متوسطی در مذاکرات حاصل شده اما باید همچنان رو به جلو حرکت کرد؛ زیرا به اعتقاد وی گفتگوهای وی یک فرایند بسیار حساس است.

دور تازه گفتگوهای ۴+۱ با مشارکت غیرمستقیم واشنگتن از اوایل ماه اپریل در پایتخت اتریش با هدف توافق بر سر احیای برجام آغاز شد.

آلمان، فرانسه و بریتانیا به عنوان طرف‌های اروپایی برجام به همراه روسیه و چین در این مذاکرات نقش میانجی را میان تهران و واشنگتن ایفا می‌کنند.

هدف از برپایی این گفتگوها یافتن راهی برای بازگشت تهران و واشنگتن به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ وین است که دونالد ترامپ، رییس جمهوری پیشین ایالات متحده سه سال پیش به صورت یکجانبه آنرا ترک و متعاقب آن تحریم‌های بی سابقه‌ای را بر ضد ایران وضع کرد.

پس از خروج یکجانبه امریکا از برجام،‌ تهران نیز که امتیازهای تجاری پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را محقق نشده می‌دید اروپا را به بی‌عملی در اجرای تعهدات تجاری متهم کرد و گام‌های پنج‌گانه‌ای را برای خروج تدریجی از این توافق بین المللی برداشت.

دور چهارم مذاکرات وین برای متقاعد کردن واشنگتن به لغو تحریم‌ها و ترغیب تهران به بازگشت در مسیر توافقنامه بین‌المللی سال ۲۰۱۵ روز جمعه گذشته در وین آغاز شد.

عباس عراقچی، رییس هیات ایرانی و مذاکره کننده ارشد وزارت امور خارجه ایران در وین از انرژی تازه در مذاکرات سخن گفت و مدعی شد که همه طرف‌ها برای به نتیجه رسیدن گفتگوها بسیار جدی هستند.

وی با اشاره به این موضوع که طرف امریکایی نیز جدی است از احتمال لغو بخش عمده‌ای از تحریم‌ها یاد کرد و افزود: «اخباری که از سمت امریکایی‌ها به ما منتقل می‌شود این است که آنها هم برای بازگشت به برجام جدیت دارند، تا الان اعلام آمادگی کردند که بخش بزرگی از تحریم‌های خود را بردارند. البته از نظر ما هنوز کامل نیست به همین دلیل مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد تا زمانی که ما به همه خواسته‌های خود در این زمینه برسیم».

تهران همچنین روز دوشنبه اعلام کرد که اگر گفتگوها با قدرت‌های جهانی بر سر برجام در مسیر درست پیش برود آماده است تا توافق با آژانس بر سر اعطای مجوز بازدید از برخی فعالیت‌های کلیدی هسته‌ای خود را برای دوره‌ای دیگر تمدید کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دیپلومات‌های غربی امیدوارند که گفتگوهای وین تا پیش از برپایی انتخابات ریاست جمهوری در ایران که تاریخ آن بیست و هشتم جوزا/خرداد – ۱۸ جون اعلام شده به نتیجه برسد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email