در پی یک روز اعتراضات خیابانی در کربلا به قتل کنشگر مخالف دولت در عراق، برخی خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند گروهی از معترضان در برابر کنسولگری ایران در این شهر تایر آتش زدند و موترهای متعلق به کنسولگری این کشور را به آتش کشیدند.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران از حمله معترضان به قتل یک فعال عراقی به کنسولگری ایران در کربلا خبر داده‌اند. “ایهاب وزنی” کنشگری بود که در سازمان اعتراضات ضد دولتی در عراق فعال بود که سال ۲۰۱۹ در عراق گسترده شد.

او اولین ساعات بامداد یکشنبه (19 ثور/اردیبهشت – 9 می) خارج از خانه‌اش توسط عده ای ناشناس به قتل رسید. به گفته وزارت دفاع عراق هیچ گروهی مسوولیت قتل او را به عهده نگرفته است.

شاهدان عینی می گویند که صدها نفر در اعتراض به خیابان های کربلا آمده اند. خبرگزاری رویترز خبر داده که معترضان تعدادی از راه های اصلی شهر را بسته‌اند و از نیروهای امنیتی خواسته‌اند مسوولان قتل آقای وزنی را بیابند.

نصیف الخطابی فرماندار کربلا روز یکشنبه به نیروهای امنیتی خود دستور داده که در حال آماده باش قرار بگیرند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در شهر نصیریه نیز صدها معترض به خیابان‌ها آمدند و باعث بسته شدند برخی از خیابان‌ها شدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های پولیس و بر اساس فلم‌های منتشر شده بر روی شبکه‌های اجتماعی گزارش داده است که عده‌ای از معترضان در اطراف کنسولگری ایران گردآمدند و روبروی این ساختمان تایر موتر به آتش کشیدند و تعدادی از تیلرهای پارک شده روبروی این کنسولگری را نیز آتش زدند.

برخی معتقدند اعتراضات مشابهی  در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ در بغداد و مناطق شیعه نشین جنوب عراق آغاز شد که در آن معترضان دست کم یک بار تلاش کردند پرچم ایران را از فراز کنسولگری این کشور در کربلا به زیر بکشند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران با تایید خبر اعتراضات به نقل از مجتبی کریمی سرکنسول ایران در کربلا، هرگونه تعرض به ساختمان سفارت حتی در حد صدمه کوچک یا آتش گرفتن دیوار آن را کذب محض خواند.

این خبرگزاری به نقل از سرتیپ احمد زوینی، فرمانده پولیس کربلا نوشته است: «مشکل امنیتی در این ولایت وجود ندارد و اوضاع از جمله امنیت و سالم بودن ساختمان کنسولگری تحت کنترل است».

به گفته وی؛ نیروهای امنیتی در اطراف ساختمان کنسولگری ایران هستند و مشکل امنیتی وجود ندارد و حتی در برخی خیابان های کربلا که عده ای تایر آتش زدند؛ تردد جریان دارد.

سرکنسولگری ایران در کربلا ترور ایهاب الوزنی را محکوم کرده است.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email