حسن روحانی رییس جمهوری ایران می‌گوید که «تا پایان سرطان/تیر ماه ۱۳ میلیون نفر گروه پرخطر» واکسینه خواهند شد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ به گفته آقای روحانی عملیات واکسیناسیون افزایشی منظم خواهد داشت و آمار روزانه آن در سامانه‌ای ثبت خواهد شد.

روند واکسیناسیون کرونا در ایران تاکنون کند پیش رفته و به گفته وزارت بهداشت ایران نوبت اول واکسین به یک میلیون و ۲۸۶ هزار نفر و هر دو نوبت به ۲۶۲ هزار و ۶۱۱ نفر تزریق شده است، در مجموع یک میلیون و ۵۴۸ هزار و ۶۱۵ دوز. به این ترتیب هنوز کمتر از دو درصد جمعیت واکسینه شده است.

علاوه بر این گزارش‌های رسمی و نیمه‌رسمی از فساد در واردات و بازار فروش واکسین هم منتشر شده‌اند.

به گفته سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران: «بعضی از شرکت‌هایی که اقدام به واردات واکسین کرده‌اند هیچ ارتباطی با این حوزه نداشته و فاکتورهایی که ارایه داده‌اند گاهی ۱۲ برابر قیمت واقعی واکسین بوده است».

ایران واکسیناسیون عمومی را با واکسین‌هایی از جمله اسپوتنیک، استرازنکا و سینوفارم آغاز کرده است.

ممنوعیت سفر در عید فطر

کارشناسان می‌گویند با توجه به روند کند واکسیناسیون کرونا در ایران، رعایت دقیق و سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی تنها راه مقابله با همه‌گیری است.

وزارت بهداشت ایران سفرهای بین‌شهری بخصوص در ایام تعطیل را همواره یکی از دلایلی عمده شیوع مجدد و گسترده کرونا در ایران دانسته است، از جمله سفرهای نوروزی امسال را که موج چهارم همه‌گیری بعد از آن آغاز شد.

ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت ایران اخیرا گفته بود ۵۱ هزار مبتلا به کرونا، قرنطینه ‌را تا فواصل چندین کیلومتری شکسته و حتی به مسافرت رفته‌اند.

موج چهارم از هر نظر شدیدترین موج همه‌گیری کرونا در ایران بوده است. به گفته وزیر بهداشت ایران اوج موج چهارم سپری شده اما آمار در تهران همچنان بالاست.

روز یکشنبه فرمانداری تهران اعلام کرد در تعطیلات عید فطر، از ساعت۱۲ سه‌شنبه ۲۱ تا ظهر شنبه ۲۵ اردیبهشت، سفر بین‌‌شهری به کلیه ولایات از جمله ولایت های دارای شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است.

فرمانداری تهران گفته است که در این مدت مجوز تردد صادر نخواهد کرد.

محمد اسلامی وزیر راه ایران هم گفته است به مبتلایان به کرونا تکت وسایل نقلیه عمومی فروخته نمی‌شود.

بر اساس تازه‌ترین آمار وزارت بهداشت ایران، در شبانه‌روز گذشته ۳۸۶ بیمار بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان‌باختگان به ۷۴ هزار و ۹۱۰ نفر رسیده است.

در حال حاضر ۴۶ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۲۶۳ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۳۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email