یاهونیوز در مصاحبه با ۱۵ مقام فعلی و سابق امریکایی به جزییات تازه ای از عملیات ایالات متحده برای ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران دست پیدا کرده است.

به گزارش بخش جهان آریاتودی به نقل از این سایت خبری؛ موفقیت سوءقصد به جان قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس، از فرماندهان ارشد حشد شعبی عراق در سوم جنوری ۲۰۲۰ در میدان هوایی بغداد، به همکاری امریکا با نیروهای اطلاعاتی اسراییل و اقلیم کردستان عراق بستگی داشته است.

بر این اساس؛ تک تیراندازان یگان ویژه دلتافورس امریکا و سه هواپیمای بدون خلبان مسلح به موشک های “هلفایر”، در قتل قاسم سلیمانی به کار گرفته شده اند.

هم زمان، اعضای یگان ضدتروریست اقلیم کردستان عراق به عملیات نظامیان امریکایی در میدان هوایی بغداد و گردآوری اطلاعات از کشته شدگان این عملیات کمک کرده اند.

از سوی دیگر؛ ماموران امریکایی با کمک واحدهای اطلاعاتی اسراییل در ساعت های پیش از عملیات، فعالیت تلفون همراه قاسم سلیمانی را رصد کرده اند.

به گزارش یاهونیوز؛ آقای سلیمانی در شش ساعت پیش از سوءقصد، سه بار تلفون همراهش را تغییر داده و اسراییلی ها که از شماره این تلفون ها مطلع بودند، اطلاعات مربوط به تحرکات او را در اختیار امریکایی ها قرار داده اند.

دولت امریکا به این گزارش واکنش نشان نداده است.

لحظه حمله

به نوشته این سایت، هواپیمای حامل قاسم سلیمانی با چند ساعت تاخیر در نیمه شب سوم جنوری در میدان هوایی بغداد به زمین نشست.

نظامیان امریکایی به اسم برگزاری مانور،‌ بخش هایی از جنوب شرقی میدان هوایی بغداد را در شب عملیات بستند و سه واحد تک تیرانداز دلتافورس در فاصله های ۵۵۰ تا ۸۰۰ متری محل سوءقصد مستقر شده بودند.

به گزارش یاهونیوز، هدایت این هواپیما به سمت توقفگاه و همچنین تخلیه بار همراه آن، به وسیله ماموران واحد ضدتروریستی اقلیم کردستان صورت گرفت که با لباس مبدل در میدان هوایی حضور داشتند.

قاسم سلیمانی و هیات همراه پس از پیاده شدن از هواپیما با دو موتر میدان هوایی را ترک کردند.

بر این اساس؛ موتر حامل آقای سلیمانی به محض نزدیک شدن به محل از پیش تعیین شده برای عملیات، هدف دو موشک هلفایر قرار گرفت و منهدم شد.

راننده موتر دوم که با سرعت قصد فرار از محل حمله را داشت؛ هدف یکی از تک تیراندازان امریکایی قرار گرفت و این موتر هم پس از توقف، هدف موشک قرار گرفت.

به نوشته یاهونیوز؛ یک مامور واحد ضدتروریستی اقلیم کردستان که لباس پولیس بغداد را به تن داشت؛ پس از حمله به موترهای منهدم شده نزدیک شد و پس از گرفتن چند عکس، به جمع آوری نمونه “دی ان ای” کشته شدگان برای شناسایی اقدام کرد.

این مامور پس از انجام این ماموریت، از محل عملیات گریخته است.

به نوشته یاهونیوز؛ این عملیات به طور همزمان به وسیله دن کوتس، مدیر امنیت ملی امریکا و برایان هوک،‌ فرستاده ویژه در امور ایران در اتاق عملیات کاخ سفید دنبال می شد.

مایک پمپئو و مارک اسپر، وزرای خارجه و دفاع و ژنرال مارک میلی، فرمانده ستاد ارتش امریکا، از ساختمان پنتاگون نظاره گر تصاویر این حمله به طور زنده بودند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا که برای تعطیلات سال نو به فلوریدا رفته بود به همراه رابرت اوبراین، به طور صوتی در جریان جزییات حمله بود.

به نوشته یاهونیوز؛ امریکایی ها علاوه بر قاسم سلیمانی اهداف دیگری را برای از بین بردن در نظر داشتند.

از جمله این افراد؛‌ عبدالرضا شهلایی، فرمانده نیروی قدس سپاه در یمن بود که از سوءقصد جان سالم به در برد.

دو فرمانده شبه نظامیان حشد شعبی عراق هم از جمله دیگر اهداف امریکا بودند.

برنامه ریزی برای سوءقصد

به نوشته یاهونیوز؛ برنامه ریزی برای از میان برداشتن قاسم سلیمانی در ابتدای دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در زمانی که مایک پمپئو، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی امریکا، سیا بود، صورت گرفت.

بر این اساس؛ وزارت دفاع و مدیریت اطلاعات ملی امریکا در ابتدا با این اقدام مخالف بودند؛ ولی با بالا گرفتن تنش ها در سال ۲۰۱۹ طراحی برای از میان برداشتن فرمانده نیروی قدس سپاه جدی تر شد.

با کشته شدن یک شهروند امریکایی در حملات موشکی به شمال عراق در دسمبر ۲۰۱۹، طرح کشتن قاسم سلیمانی به میز دونالد ترامپ فرستاده شد.

با این حال؛ عملیات اطلاعاتی برای رصد فعالیت های آقای سلیمانی از مدت ها قبل در جریان بوده است.

یاهونیوز در گزارش خود به یکی از عملیات اطلاعاتی برای استراق سمع از قاسم سلیمانی اشاره کرده است.

بر این اساس؛ نیروهای اطلاعاتی اسراییل به امریکا اطلاع داده بودند که یک مامور خرید ایرانی قصد دارد تعدادی گوشی همراه پیشرفته برای فرماندهان نیروی قدس خریداری کند.

امریکایی ها با شناسایی این مامور خرید متوجه می شوند که او قصد دارد این گوشی ها را از یک کشور عرب خلیج فارس خریداری کند.

آنها با استفاده از اطلاعات به دست آمده در شبکه فروش نفوذ می کنند و تعدادی گوشی آلوده به نرم افزار استراق سمع را به مامور ایرانی می فروشند.

به نوشته یاهونیوز؛ یکی از این گوشی ها در اختیار یکی از فرماندهان نزدیک به قاسم سلیمانی قرار گرفته بود که زمان زیادی را در کنار او بود؛ اما موفقیت چندانی در شنود نداشته است.

دولت ایران تاکنون در مورد این گزارش واکنشی نشان نداده است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email