یکی از مقام‌های وزارت خارجه عربستان سعودی با تایید برگزاری مذاکراتی با ایران گفته است که هدف از گفتگوها “کاهش تنش‌های منطقه‌ای” است.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ این اولین بار است که یکی از مقام‌های عربستان سعودی برگزاری گفتگوهای “غیرعلنی” میان دو کشور را تایید می‌کند. رائد قرملی سفیر و از مدیران وزارت خارجه عربستان سعودی به خبرگزاری رویترز گفته است که در این مذاکرات دو طرف به دنبال “راه‌هایی برای کاهش تنش‌ها در منطقه” هستند.

وی تصریح کرده است: «ما امیدواریم که مذاکرات موفقیت‌آمیز باشد؛ اما برای رسیدن به نتیجه بسیار زود است. ما شرایط را بر اساس عملکردی که قابل ارزیابی است می‌سنجیم نه بر اساس گفتار».

نخستین بار روزنامه فایننشال تایمز، چاپ لندن، از برگزاری دیدارهایی میان مقام‌های ایران و عربستان خبر داد و بعد از آن یکی از مقام‌های ایران این موضوع را تایید کرد.

دو روز پیش هم رییس‌جمهور عراق گفت که «بیش از یک دور» مذاکرات میان ایران و عربستان در کشورش برگزار شده است.

آقای قرملی، جزییات بیشتری درباره محورهای مذاکره دو کشور ارایه نداده؛ اما خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیگرش در منطقه می‌‎گوید که گفتگوها درباره یمن و برجام بوده است.

رائد قرملی می‌گوید که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، سیاست کشورش را “بسیار واضح” توضیح داده است که هرچند پادشاهی مسلمانان سنی با “رفتار منفی” تهران مشکل دارد؛ اما می‌خواهد روابط خوبی با ایران شیعه داشته باشد.

روابط ایران و عربستان؛ معادلات منطقه در حال تغییر است؟

از پنج سال پیش که گروهی به سفارت عربستان سعودی در تهران حمله کردند؛ ریاض روابط دیپلوماتیک با ایران را قطع کرد. اما به نظر می‌آید در چند هفته گذشته در سیاست‌های عربستان نسبت به ایران چرخشی روی داده است.

ایران همزمان مشغول مذاکره با قدرت‌های جهان درباره موضوع هسته‌ای است. دو طرف انتظار دارند به یک توافق دیگر مانند توافق برجام در سال ۲۰۱۵ دست یابند.

عربستان از مخالفان جدی توافق برجام بوده و گفته است که کشورهای عرب خلیج فارس باید در مذاکرات با ایران نقش داشته باشند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان اخیرا در مصاحبه‌ای تلویزیونی با تاکید بر اینکه خواهان “روابط خوب” با ایران است، با لحنی متفاوت از گذشته گفته است که می‌خواهد شاهد کامیابی ایران و پیشرفت این کشور باشد. سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران از این تغییر لحن استقبال کرده است.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email