شرکت داروسازی فایزر که واکسین تولیدی آن موفقیتی چشمگیر در مبارزه با بیماری کووید-۱۹ کسب کرده است، درآمد مالی سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ خود را منتشر کرد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ بنابر این آمار، شرکت فایزر در این مدت ۳.۵ میلیارد دالر درآمد کسب کرده است. واکسین ضد بیماری کووید-۱۹ تولیدی فایزر با فاصله منبع اصلی درآمد این شرکت بوده است.

فایزر میزان سود خالص خود را نگفته است و تنها پیش‌بینی سابق خود مبنی بر اینکه تولید واکسین «حاشیه سودی ۲۰ درصدی» را در بردارد تکرار کرده است. اگر این برآورد درست باشد، واکسین‌ها سودی ۹۰۰ میلیون دالری را (قبل از کسر مالیات) برای فایزر به همراه داشته‌اند.

این شرکت دارویی با سرمایه‌گذاری گسترده بر یک فناوری نوین پزشکی، که به نام mRNA شناخته می‌شود، توانست واکسینی بسازد که گمان می‌رود توانسته باشد جان میلیون‌ها تن را نجات دهد.

با این حال منتقدان می‌گویند واکسین فایزر به گونه‌ای نامتناسب بین کشورهای جهان توزیع شده است و کشورهای ضعیف سهم کمتری از آن برده‌اند. امری که در تضاد با اظهارات مدیر اجرایی این شرکت قرار دارد که گفته بود بر دسترسی یکسان در نقاط مختلف جهان متعهد است.

شارون کاستیلو، سخنگوی فایزر، روز سه‌شنبه (14 ثور/اردیبهشت – 4 می) اعلام کرد که تاکنون ۴۳۰ میلیون دوز به ۹۱ کشور جهان ارسال کرده است. این شرکت قرار است در سال جاری ۲.۵ میلیارد دوز واکسن تولید کند.

فایزر قیمت هر دوز واکسین فایزر در کشورهای مختلف را متفاوت نگه داشته است. در حالی که دولت ایالات متحده برای هر دوز واکسین ۱۹ دالر و پنجاه سنت می‌پردازد، دولت اسراییل رقمی نزدیک به ۳۰ دالر برای هر دوز پرداخت می‌کند.

درآمد ۳.۵ میلیارد دالری فایزر در سه‌ماهه اول سال جاری در حالی است که این شرکت قبل از آغاز همه‌گیری کرونا درآمد سالانه‌ای معادل ۹.۶ میلیارد کسب کرده بود.

واکسین فایزر برای کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله در کانادا

روز چهارشنبه (15 ثور/اردیبهشت) مسوولان وزارت بهداشت کانادا مجوز واکسین فایزر برای کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله را صادر کردند.

پیشتر واکسین فایزر در این کشور تنها برای افراد ۱۶ سال به بالا مجاز شمرده شده بود.

سوپریا شارما، مشاور وزیر بهداشت، در مصاحبه‌ای گفت مطابق نتایج آزمایشات بالینی این وزارتخانه، کارآیی واکسین فایزر در این گروه سنی ۱۰۰ درصد بوده است.

تاکنون بیش از یک سو کانادایی‌ها دستکم یک دوز واکسین دریافت کرده‌اند و انتظار می‌رود در ماه اخیر ده میلیون دوز واکسین دیگر میان جمعیت این کشور توزیع شود.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email