تحلیلگران ارشد اطلاعاتی امریکا هشدار می‌دهند پس از خروج نیروهای این کشور تا اواخر سال جاری، هر دستاوردی در حقوق زنان در افغانستان که در دو دهه گذشته حاصل شده باشد، در معرض خطر خواهد بود.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ یک گزارش غیرمحرمانه که روز سه‌شنبه (14 ثور/اردیبهشت – 4 می) از سوی مدیر اطلاعات ملی امریکا منتشر شد می‌گوید: «طالبان عمدتا در رویکرد محدود کننده خود درباره حقوق زنان ثابت قدم است و اگر این گروه در سطح ملی به قدرت برسد بسیاری از پیشرفت‌های دو دهه گذشته را پس می‌زند».

این موضوع آخرین هشدار ایالات متحده امریکا در مورد عواقب خروج از افغانستان دو دهه پس از سرنگونی طالبان به دست ایتلافی به رهبری امریکا است. مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا روز یکشنبه گفته بود که ممکن است برخی تبعات بد پدیدار شود؛ اما وی تصریح کرد هنوز چیزی نمی‌دانند. از سوی دیگر ویلیام برنز، رییس سیا در اپریل به کنگره امریکا گفته بود که توانایی این کشور «برای جمع آوری داده‌ها و اقدام در مورد تهدیدها کاهش می‌یابد».

جو بایدن، رییس جمهوری امریکا برای خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان ماه سپتامبر را تعیین کرده است. این در حالی است که بایدن و مقامات ارشد دولت وی تاکید کرده‌اند که همچنان به موضوعات حقوق بشری در افغانستان توجه نشان می‌دهند.

در زمان حکومت طالبان در دهه ۱۹۹۰ زنان اغلب در خانه بودند و دختران به آموزش دسترسی نداشتند. دو سوم جمعیت افغانستان هم اکنون ۲۵ ساله یا کمتر سن دارند و خاطره‌ای از حکومت طالبان ندارند. در حالی که افغانستان همچنان به‌عنوان یکی از بدترین کشورهای جهان برای زنان رده‌بندی می‌شود؛ اما زنان افغانستان در پارلمان حضور دارند، به مکتب می‌روند و تجارت می‌کنند.

طالبان ماه گذشته با صدور بیانیه‌ای وعده داد که زنان می‌توانند «با حفظ حجاب اسلامی در زمینه‌های آموزشی، تجاری، بهداشتی و اجتماعی به جامعه خود خدمت کنند».

اما گزارشی که روز سه‌شنبه منتشر شد، شک و تردید امریکایی‌ها را نسبت به این وعده‌ها پررنگ می‌کند.

در بخشی از این گزارش آمده است: «طالبان حداقل گردش مدیریت را دیده اند؛ مواضع غیرانعطاف‌پذیر در مذاکرات را حفظ می‌کنند و محدودیت‌های سختگیرانه اجتماعی را در مناطقی که در اختیار دارند اعمال می‌کنند».

این گزارش اضافه می‌کند: «هرگونه پیشرفت در حقوق زنان که احتمالا بیشتر از حمایت داخلی، مدیون فشار خارجی است پس از خروج نیروهای ایتلاف در معرض خطر است».

تحلیلگران در این گزارش می‌گویند که «فن‌آوری و فشارهای بین‌المللی می‌تواند رفتار با زنان در حکومت طالبان را بهبود بخشد».

در این گزارش آمده است: «خواسته‌های طالبان برای کمک خارجی و کسب مشروعیت ممکن است به مرور زمان رفتار‌های آن‌ها را تعدیل کند».

در این گزارش تاکید شده است: «با این حال طالبان احتمالا در نخستین روزهای تاسیس مجدد امارت خود، بر گسترش کنترل شرایط تمرکز خواهد کرد».

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا اذعان کرده است که تسلط طالبان بر افغانستان پس از خروج از این کشور امکان دارد. وی در عین حال گفته است این گروه اگر بخواهد مقبولیت جهانی را کسب کند مجبور است تا حقوق زنان، دختران و اقلیت را رعایت کند یا حداقل تحمل کند.

با این حال؛ منتقدان می‌گوید طالبان هیچگاه علاقه‌ای نداشته است که از سوی جامعه جهانی مورد پذیرش قرار گیرد.

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email