از یک هزار و پانزدهمین زادروز خواجه عبدالله انصاری در آرامگاه این شخصیت ارزشمند جهان عرفان و ادب با حضور والی هرات و شماری از فرهنگیان این ولایت گرامی داشت به عمل آمد.

به گزارش بخش فرهنگی آریاتودی؛ سیدعبدالوحید قتالی، والی هرات در این همایش گفت که باید زادروز خواجه عبدالله انصاری از این با شکوه‌تر برگزار می‌‌شد تا شخصیت ارزشمند این عالم بزرگ بیشتر به مردم شناسانده می شد.

او تاکید کرد که بزرگان و فرهنگیان هرات نباید منتظر باشند که سلسله انصاریان از کشورهای دیگر به این ولایت بیایند و محفل‌های بزرگی را در این زمینه برگزار کنند. او از همه فرهنگیان خواست از امروز تا سال آینده یک آمادگی خوب برای بهتر برگزار کردن زادروز خواجه عبدالله انصاری روی دست بگیرند.

والی هرات گفت که بعد از این در زادروز این شخصیت بزرگ باید گفتگوهای پژوهشی، علمی و فرهنگی نیز گنجانیده شود.

میرمحمد عَلم، مسوول متولی خواجه عبدالله انصاری نیز بیان داشت که باید دولت و موسسات تلاش کنند تا آرامگاه این شخصیت بزرگ علمی و فرهنگی به خوبی بازسازی شود. وی یادآور شد که به هر اندازه که فرهنگیان و پژوهشگران در مورد کارکردهای خواجه عبدالله انصاری بیشتر فعالیت کنند؛ مردم داخل کشور و کشورهای منطقه بیشتر در مورد شخصیت این دانشمند آگاهی پیدا می‌کنند.

ابواسماعیل عبدالله بن ابی‌منصور محمد زاده سال 385 هجری خورشیدی – 1006 میلادی در شهر هرات می باشد. این شخصیت بزرگ، به «پیر هرات» و «پیر انصار» و «خواجه عبدالله انصاری» و «انصاری هروی» معروف و دانشمند و عارف صوفی مسلک افغانستانی بود. او به عنوان یکی از نوابغ ادبی و چهره‌های شاخص و خراسان قدیم در قرن ۱۱ میلادی/ ۵ ه‍.ق شناخته می‌شود که به عنوان مفسر قرآن، محدث، اهل فن جدل و استاد اخلاق، دستی بر آتش داشته‌ است. عمده شهرت وی به خاطر فن سخنوری، اشعار و متون نغز و بی مانندش، به خصوص در مدح و ثنای خداوند به زبان‌های عربی و فارسی بوده‌ است. (ویکی پدیا)

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email