نجیبه نور دلاوری چند روز قبل به عنوان فرمانده بخش پنجم فرماندهی پولیس جوزجان در شمال افغانستان منصوب شد. او قبل از اینکه پولیس شود پدرش در صفوف طالبان مقابل نیروهای دولت افغانستان قرار داشت.

به گزارش بخش زنان در آیینه اجتماع آریاتودی؛ او از ولسوالی قوش تپه ولایت جوزجان است، محلی که از چند سال تاکنون در کنترل طالبان است. خانم دلاوری به بی‌بی‌سی گفت که او در سال ۱۳۹۴ به صف نیروهای پولیس افغانستان پیوست و علت آن نیز علاقه‌مندی به کار در نظام افغانستان بود.

او افزود که می‌خواست کاری در دولت داشته باشد که به مردم خدمت کند و با آنان نزدیک‌تر باشد. به نظر او سربازان پولیس بیشتر با مردم در تماسند و با آنان نزدیکتر، به مشکلات مردم رسیدگی می‌کنند و به همین دلیل او نیز کار در پولیس را انتخاب کرد.

خانم دلاوری می‌گوید که انتخابش با مخالفت‌های زیادی همراه بود، از خانواده گرفته تا جامعه. او گفت، بعد از اینکه جذب پولیس شد، تلاش کرده که خانواده و دوستانش را متقاعد کند که کار در پولیس یک “وظیفه مقدس” است.

او گفت؛ در محلی که زندگی می‌کرد، هیچ کس حق کار با دولت را نداشت، حتا مردان حق نداشتند کارمند دولت باشند. «اگر کارمند دولت یک زن بود با خطر سنگسار روبرو بود».

این افسر پولیس می‌گوید که به عنوان یک سرباز ساده وارد پولیس شد و بعدا توانست از خود توانایی نشان داده و به درجه‌های بالاتر پولیس صعود کند.

او گفت که رفتنش به صف پولیس باعث شد که خانواده او از طرف طالبان تحت فشار فزاینده قرار گیرد، فشار و تهدیدهایی که تاکنون ادامه دارد.

به گفته او؛ پدرش در آن زمان در کنار طالبان و در مقابل نیروهای دولتی بود. او به پدرش استدلال کرده بود: «اگر در صف نیروهای مخالف دولت باشی مردم از خودت نفرت خواهند داشت و اگر می‌خواهی با خانواده و مردم زندگی کنی از طالبان جدا شو». او می‌گوید که پدرش در نهایت پذیرفت که از طالبان جدا شود؛ اما به گفته او، «جدا کردنش از طالبان هم هنر می‌خواست».

چند روز قبل بر اساس تصمیم امنیتی هیات رهبری ولایت جوزجان، نجیبه نور دلاوری به عنوان فرمانده سَمت پنجم فرماندهی پولیس جوزجان انتخاب شد.

خواجه جیلانی ابوبکر فرمانده پولیس جوزجان در زمان معرفی او گفته بود که دلیل انتخابش این بود که خود خانم‌ها در فرمانده پولیس پیشنهاد کرده بودند که خانم نوری را به عنوان فرمانده منصوب کند.

به گفته او؛ خانم‌ها استدلال کرده بودند که با انتخاب خانم نوری به این سمت اجازه بدهند که خانم‌ها نشان بدهند که اگر وضعیت امنیتی بد شد، آنان امنیت شهرها را تامین خواهند کرد و مردان به خطوط مقدم جبهه برای جنگ با طالبان بروند.

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email