مصر تایید کرد که قرارداد خرید ۳۰ فروند دیگر از جنگنده‌های رافال تولید شرکت داسوی فرانسه را امضا کرده است.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ ارتش مصر این موضوع را در بیانیه‌ای که شامگاه دوشنبه (13 ثور/اردیبهشت – 3 می) منتشر شد؛ اعلام کرد. ساعاتی پیش از انتشار این بیانیه، پایگاه رسانه‌ای و پژوهشی «دیسکلوز» فرانسه نیز این خبر را فاش کرده بود.

ارتش مصر در بیانیه مطبوعاتی خود گفته است که این خرید با استفاده از قرضه ای ده ساله انجام خواهد شد؛ اما جزییات دیگری از این قرارداد تسلیحاتی را منتشر نکرده است.

مصر یکی از بزرگترین مشتریان صنعت اسلحه‌سازی فرانسه است. این کشور در سال ۲۰۱۵ با سفارش ۲۴ فروند رافال، نخستین کشوری بود که این هواپیمای فرانسوی را خرید. دولت قاهره از زمان روی کار آمدن عبدالفتاح سیسی در سال ۲۰۱۴ خرید اسلحه از فرانسه را به شدت افزایش داده و از جمله بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ یک ناوچه، چهار ناوچه سبک و دو ناو چرخبال بر “میسترال” را از این کشور خریداری کرده است.

کارشناسان فرانسوی این قرارداد را موفقیتی واقعی برای پاریس می‌دانند، گرچه این موفقیت نسبت به برنامه دولت با تاخیر به دست آمده است. فرانسه در ماه‌های اخیر ۳۶ فروند هواپیمای شکاری رافال به قطر، ۳۶ فروند به هند و ۱۸ فروند از جمله ۱۲ فروند رافال دست دوم به یونان فروخته است.

دیسکلوز روز دوشنبه فاش کرده بود که فرانسه و مصر در تاریخ ۲۶ اپریل قراردادی به ارزش ۳.۹۵ میلیارد یورو از جمله برای فروش ۳۰ جنگنده رافال و همچنین دو قرارداد دیگر برای فروش تولیدات شرکت موشک‌سازی «ام‌بی‌دی‌ای» و شرکت تجهیزات الکترونیکی «سفران» امضا کرده‌اند. دیسکلوز نوشته که قرار است دولت قاهره پرداخت‌های خود را «عمدتا با اعتبار» انجام دهد و خود فرانسه تاکنون قرضه ای تضمین شده معادل ۸۵ درصد ارزش معامله را به دولت قاهره داده است.

عبدالفتالح سیسی در دسمبر ۲۰۲۰ به پاریس سفر کرد، سفری که اعتراض سازمان‌های حقوق بشری را در پی داشت. این نهادها همواره دولت مصر را به نقض آزادی‌های فردی و به ویژه محدود کردن آزادی بیان متهم می‌کنند. دولت سیسی از آغاز، سرکوب شدید هر نوع مخالفت مذهبی یا لیبرال را در دستور کار خود قرار داده است.

با این همه امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه در ماه دسمبر اگر چه خواستار «گشایش دموکراتیک» و ایجاد «جامعه مدنی فعال» در مصر شد؛ اما حاضر نشد مشارکت راهبردی پاریس و قاهره را به حل مساله حقوق بشر در این کشور مشروط کند.

بر پایه گزارش سالانه پارلمان فرانسه، ارزش صادرات تسلیحات فرانسه به مصر از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ به ۷.۷ میلیارد یورو رسیده و به این ترتیب مصر به چهارمین کشور خریدار سلاح‌های فرانسوی بدل شده است.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email