عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه افغانستان می‌گوید که «رهبران سیاسی اغلب جدا افتاده افغانستان، باید در مذاکرات صلح با طالبان به شکل متحدی ظاهر شوند؛ زیرا خروج نیروهای امریكایی می‌تواند جدال‌های تلخ‌تری را در کشور بوجود آورد».

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان همچنین در گفتگو با خبرگزاری فرانسه تاکید کرد که هم‌اکنون «زمان آن است که رهبران سیاسی افغانستان در مذاکرات [صلح با طالبان] متحد باشند».

خروج نیروهای امریکایی و ناتو پایان دنیا نیست

آقای عبدالله هشدار داد که اگر وحدت از رهبران قدرتمندی که اکنون در کابل حضور دارند دور شود، تاریخ و البته میلیون‌ها شهروند افغانستان (که همین حالا هم از بی‌کفایتی دولت و فساد‌ به تنگ آمده‌اند) آنها را به سختی قضاوت خواهند کرد.

آقای عبدالله در پاسخ به سوال خبرنگار درباره خروج نیروهای امریکایی و ناتو از خاک افغانستان تاکید کرد: «من آن را برای مردم کشورم آخر دنیا نمی‌دانم؛ اما این مساله برای افغاستان بسیار چالش برانگیز است. به همین خاطر معتقدم تمام تلاش ما باید بر دستیابی به صلح متمرکز شود، این فقط شامل حال ما نمی‌شود بلکه شامل حال طرف مقابل نیز می‌شود».

صلح‌خواهی طالبان؟

این سیاستمدار افغانستانی تاکید دارد که «هنوز قانع نشده است که طالبان خواهان صلح باشند».

رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان اعلام کرد که این شورا که او شخصا در راس آن فعالیت می‌کند، بارها از نیروهای طالبان خواسته تا تمام خواسته‌های خود را روی میز قرار دهند.

به گفته او؛ «پیام‌های طالبان به شخص او و دیگر مذاکره‌کنندگان ارشد در رفت و برگشت است».

عبدالله عبدالله می‌گوید: «پیام‌های بی‌شماری از مقام‌های طالبان دریافت کرده‌ام، برخی مکتوب و برخی به صورت پیام صوتی. گاهی اوقات پیام‌ها مفصل هستند و برخی دیگر مختصر».

با این وجود؛ آقای عبدالله تاکید دارد که هنوز نتوانسته تعهدی برای صلح از سوی این گروه بیابد که قابل تکیه و اطمینان باشد.

یک توافق صلح‌آمیز و فراگیر

آقای عبدالله اعلام کرده است که پاسخ او همواره به طالبان یک چیز بوده است: «هر آنچه را که می‌خواهید روی میز مذاکره بگذارید. ما آماده بحث در مورد آن هستیم. ما آماده هستیم تا روشهایی بیابیم که برای هر دو طرف مفید باشد».

او می‌گوید: «یک توافق صلح آمیز و فراگیر، این چیزی است که همه به آن اعتقاد دارند. خدا نکند که صلح نشود، هیچکس تاریخ اخیر کشور را فراموش نکرده است. بنابراین همه امور باید در مسیری دنبال شود تا پیامدهای جدی خروج [نیروهای امریکایی و ناتو] از [خاک افغانستان] کاهش یابد».

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email