هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده امریکا روز گذشته نسبت به آنچه وی «عواقب بزرگ» تصمیم رییس جمهور بایدن برای خروج نظامیان امریکایی از خاک افغانستان خواند، هشدار داد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ خانم کلینتون که با شبکه خبری “سی‌ان‌ان” گفتگو می‌کرد از خطر بالقوه دوباره به قدرت رسیدن طالبان سخن گفت و یادآور شد که این گروه اسلامگرای افراطی که سال ۲۰۰۱ با تهاجم نظامی امریکا از قدرت رانده شد، ممکن است دوباره کنترل کل کشور را در دست گیرد.

ایالات متحده امریکا عقب‌نشینی ۲ هزار و پانصد نظامی باقی مانده خود در خاک افغانستان را رسما از روز شنبه اول ماه می آغاز کرد.

خروج نظامیان امریکایی از افغانستان که هم‌اکنون با هماهنگی نیروهای ناتو در حال انجام است؛ باید تا پیش از بیستمین سالگرد حملات یازده سپتمبر ۲۰۰۱ به پایان برسد.

این در حالی است که طالبان همزمان با آغاز خروج تدریجی نظامیان امریکایی بر شدت حملات خود در نقاط مختلف خاک افغانستان افزوده است.

رسانه‌های داخلی در افغانستان روز یکشنبه با استناد به منابع امنیتی اعلام کرده‌اند که نیروهای طالبان طی بیست و چهار ساعت گذشته اقدام به ۱۴۱ مورد تحرک ضد امنیتی کرده‌اند.

بر اساس این گزارش تحرکات و حملات نیروهای طالبان اغلب در ولایت‌های ارزگان، زابل، بغلان، قندهار، ننگرهار، بدخشان و تخار صورت گرفته است.

هیلاری کلینتون در بخش دیگری از گفتگوی خود با سی‌ان‌ان با اشاره به عقب نشینی نیروهای امریکایی و تداوم حملات طالبان گفت: «این همان چیزی است که ما از آن به عنوان یک مشکل وحشتناک نام می‌بریم».

وزیر خارجه پیشین امریکا در ادامه تصریح کرد: «در هر دو صورتِ ماندن و یا رفتن، ما با عواقب و تبعات پیش‌بینی شده و غیرمنتظره مواجه خواهیم شد».

خانم کلینتون همانند جو بایدن به عنوان دو دموکرات، از حامیان سرسخت مداخله نظامی امریکا در افغانستان پس از حملات یازده سپتمبر سال ۲۰۰۱ بودند.

جو بایدن، رییس جمهوری امریکا عقب‌نشینی نظامیان کشورش از خاک افغانستان را از این جهت موجه می‌داند که به ادعای او نیروهای امریکایی اطمینان داده‌اند که این کشور دیگر نمی‌تواند پایگاهی برای توطئه علیه غرب از سوی گروه‌های افراطی خارجی باشد.

خانم کلینتون یکشنبه شب سوال فرید زکریا،‌ مجری سرشناس شبکه سی‌ان‌ان درباره تصمیم رییس جمهوری امریکا برای خروج نظامیان از افغانستان را اینگونه پاسخ داد: «دولت ما باید بر دو پیامد بزرگ این تصمیم تمرکز کند، یکی از آنها به خصوص ازسرگیری فعالیت‌ گروه‌های افراطی و دیگری موج آوارگان و پناهجویان افغانستانی است که پس از این جریان ممکن است به راه بیافتند».

وی تصریح کرد که سقوط احتمالی دولت افغانستان و تسخیر احتمالی آن توسط طالبان می‌تواند به یک جنگ داخلی جدید منجر شود.

هیلاری کلینتون سپس یادآور شد که محافظت از هزاران افغانستانی که در طول سالهای نبرد با ایالات متحده و ناتو همکاری کرده‌اند نیز بسیار مهم است.

وی همچنین پیشنهاد کرد که یک سامانه ویژه اعطای ویزه برای رسیدگی به درخواست‌های پناهنجویان احتمالی افغانستانی در صورت وخیم شدن اوضاع در این کشور تشکیل و راه اندازی شود.

همزمان با تشدید حملات طالبان پس از اول ماه می، مهلت پایانی تعیین شده در توافق صلح دوحه برای خروج نظامیان خارجی،‌ نیروهای امنیتی افغانستان برای مقابله با این حملات به حال آماده باش درآمده‌اند.

مقامات دولتی افغانستان روز دوشنبه (13 ثور/اردیبهشت – 3 می) اعلام کردند که در تازه‌ترین حملات طالبان به یک پاسگاه نظامی در جنوب غربی ولسوالی فراه دست‌کم هفت سرباز ارتش کشته شدند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email