بر اساس ارزیابی مشترک اداره ملی احصاییه و معلومات (مرکز آمار) و دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل( UNODC ) مناطق زیر کشت خشخاش در افغانستان ۳۷ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و میزان تولید تریاک نیز در این کشور به ۶۳۰۰ تن رسیده است.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ این ارزیابی نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۹ خورشیدی حدود ۲۲۴ هزار هکتار زمین زیر کشت خشخاش بوده که در سال گذشته ۱۶۳هزار هکتار زیر کشت خشخاش بود و امسال ۳۷ درصد افزایش یافته است.

این اداره افزوده است که این آمارگیری با استفاده از فناوری سنجش از دور (ریموت سینسینگ) انجام شده و نتایج به‌دست آمده از دقت بالای برخوردار است و ارقام آن به طور تخمینی ارایه شده است.

بر اساس این گزارش در ۲۲ ولایت خشخاش کشت شده و ولایت‌های پروان، لوگر، بامیان، تخار، پنجشیر، خوست، پکتیا، پکتیکا، سمنگان، قندوز، نورستان و وردک عاری از کشت خشخاش بوده‌اند.

در این گزارش آمده است که میزان کشت خشخاش در ولایت‌های شرقی، ولایت جوزجان، بلخ و دایکندی نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

ولایت هلمند با ۱۱۵ هزار هکتار زمین زیر کشت خشخاش در صدر قرار دارد و در کل ولایت‌های جنوب غرب و غرب شامل ولایت‌های هلمند، بادغیس، قندهار، ارزگان، فراه و نیمروز ۸۳ درصد مناطق زیر کشت خشخاش را در افغانستان تشکیل می‌دهند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email