جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا در دهمین سالگرد کشته‌شدن اسامه بن لادن، رهبر سابق شبکه القاعده گفته است: «ما او را در انتقام از حملات یازدهم سپتمبر تا دروازه های جهنم دنبال کردیم و به چنگ آوردیم».

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ آقای بایدن در یک بیانیه به این مناسبت گفته است که ما به مردم امریکا که نزدیکان خود را در آن حملات از دست داده بودند، تعهد کرده بودیم که مرتکبین این حادثه را فراموش نمی‌‌کنیم و اجازه نخواهیم داد که ایالات متحده بار دیگر مورد حمله قرار بگیرد.

در بیانیه منتشر شده از سوی کاخ سفید، آقای بایدن تصریح کرده است: «امریکا متوجه فعالیت‎های تروریستان در سراسر جهان است و افغانستان را نیز با وجود خروج نیروهایمان از این کشور از رصد به دور نخواهیم داشت».

در این بیانیه آمده است: «در حالیکه ما به طولانی‌ترین جنگ امریکا پایان می‌دهیم و سربازان خود را از افغانستان بیرون می‌کنیم، القاعده در این کشور نابود شده است».

آقای بایدن گفته است: «ما همچنان تهدیدهایی را که از سوی افغانستان بوجود بیاید، هوشیارانه نظارت خواهیم کرد و در همکاری با متحدان خود در سراسر جهان با آن مقابله می‌کنیم».

اظهارات رییس جمهور امریکا در حالی صورت می‌گیرد که خروج نیروهای باقیمانده امریکا و ناتو از افغانستان به عنوان بخشی از طرحی که وی در چهاردهم ماه فبروری اعلام کرد، آغاز شده است. نیروهای امریکایی در همین راستا روز گذشته پایگاه نظامی “آنتونیک” در هلمند – جنوب افغانستان – را ترک کرده و پایگاه خود را به نیروهای افغانستان تسلیم کردند.

این در حالی است که طرح پایان حضور نظامی امریکا در افغانستان از سوی برخی از سیاستمداران معروف امریکایی با انتقاد و نگرانی روبرو شده است.

هیلاری کلینتون و کاندولیزا رایس، وزیران خارجه سابق ایالات متحده با طرح بیرون رفت کامل نیروهای نظامی امریکا از افغانستان مخالفت کرده‌اند. خانم کلینتون اخیرا در گفتگویی با شبکه تلویزیونی سی ان ان امریکا گفته است که برنامه آقای بایدن برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان می تواند «عواقب وخیمی» داشته باشد.

وی گفته است که این تصمیم خطر سقوط دولت افغانستان به دست طالبان را افزایش می‌دهد و ممکن است این کشور بار دیگر به «کانون فعالیت‌های تروریستی بین‌المللی» مبدل شود. وزیر امور خارجه پیشین امریکا گفته‌ که ممکن است طولی نکشد که طالبان بتوانند مناطق زیادی از افغانستان را تحت کنترل خود درآورند و جنگ داخلی را در برخی از نقاط این کشور از سر بگیرند. در این مصاحبه، هیلاری کلینتون نسبت به از سرگیری «فعالیت‌های تروریستی در افغانستان، به ویژه القاعده و داعش»، پس از عقب‌نشینی نیروهای خارجی نیز ابراز نگرانی کرد.او همچنین گفت که با بدتر شدن اوضاع ممکن است موج جدیدی از مهاجرت‌ها از افغانستان آغاز شود و تقاضا کرد که هزاران افغانستانی که با ایالات متحده و ناتو کار کرده‌اند و خواستار تامین حقوق زنان و حقوق بشر هستند باید، محافظت شوند.

اگرچه اداره رییس جمهور بایدن به نگرانی‌های هیلاری کلینتون و سایر منتقدین سیاست وی در قبال خروج نیروهای این کشور از افغانستان پاسخ نداده است؛ اما آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور در مصاحبه اخیر خود با سی بی اس نیوز گفت: «خروج سربازان به معنای ترک افغانستان نیست و ما آماده هر نوع سناریو هستیم».

آقای بلینکن در این گفتگو اذعان کرد که سفارت امریکا در افغانستان حضور خواهد داشت و امریکا این کشور را در بخش‌های اقتصادی، توسعه و امور بشری با همکاری متحدان خود حمایت خواهد کرد.

ده سالگی کشته شدن بنیانگذار القاعده

اسامه بن لادن در دهم ماه مارچ سال ۱۹۵۷از یک پدر میلیاردر اهل سعودی و مادر سوری چشم به جهان گشود. بن لادن که در دوران دانشجویی در رشته مهندسی یک فرد خجالتی خوانده می‌شد، پس از اتمام تحصیل در سال‌های ۱۹۸۹ میلادی برای شرکت در جهاد افغانستان، به پاکستان رفت.

او در دهه نود و پس از حمله امریکا به عراق مخالف امریکا شد و جهان اسلام را “قربانی تروریسم به رهبری امریکا” خواند.

وی پس از آنکه در طرح حملات ویرانگر به برج‌های تجارت جهانی در امریکا متهم شد، به پاکستان فرار کرد و سالیان زیادی در منطقه ایبت آباد این کشور به طور مخفیانه زندگی می‌کرد.

نیروهای ویژه امریکا در دوم ماه می سال ۲۰۱۱ در زمان ریاست جمهوری بارک اوباما به این خانه در پاکستان حمله کردند و اسامه بن لادن را در جا به قتل رساندند.

با وجود مرگ اسامه در ده سال قبل، شبکه القاعده که وی بنیان گذاشته بود؛ هنوز در برخی از کشورهای جهان از جمله افغانستان فعالیت دارد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email