وزیر امور خارجه امریکا گفته است که حتا پس از تکمیل روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، همچنان شاهد حضور امریکا در این کشور خواهیم بود.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا در یک مصاحبه با “سی‌بی‌اس‌ نیوز” گفته است: «20 سال است که در افغانستان حضور داریم و گاهی اوقات اصلا فراموش می‌کنیم که در جایگاه نخست چرا به آنجا رفتیم. هدف ما برای برخورد با افرادی بود که به ما در یازده سپتمبر حمله کردند و این کار را هم کردیم».

«صرفا به این دلیل که نیروهای ما به خانه می‌آیند، بدین معنا نیست که ما در حال رفتن هستیم. اینطور نیست».

بلینکن تاکید کرد که سفارت امریکا همچنان در افغانستان باقی خواهد ماند و امریکا به تامین حمایت اقتصادی، انسانی و توسعه‌ای در این کشور ادامه خواهد داد.

او در پاسخ به اینکه آیا طالبان ممکن است کنترل افغانستان را به دست بگیرد، گفت: «باید برای مقابله با هر سناریویی آماده باشیم و طیفی از آنها وجود دارد».

هفته گذشته کاخ سفید تایید کرد که امریکا خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را آغاز کرده است. سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که گروه ضربت ارتش در بحبوحه خروج نظامیان امریکایی به افغانستان اعزام خواهند شد.

جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا ماه گذشته برنامه‌هایی برای خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان تا یازده سپتمبر مصادف با بیستمین سالروز حملات یازده سپتمبر اعلام کرد. این در حالی است که طبق توافق 2020 امریکا با طالبان، ضرب‌الاجل خروج نیروها برای اول می 2021 تعیین شده بود.

در ۲۹ فبروری 2020، ایالات متحده و طالبان توافق صلحی در دوحه قطر به امضا رساندند که در آن به خروج تدریجی نیروهای امریکایی و همچنین آغاز مذاکرات میان افغانستانی‌ و تبادل زندانیان اشاره شده بود.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان به تازگی گفته است، این احتمال وجود دارد که بعد از خروج نظامیان امریکایی نیروهای صلح بان سازمان ملل متحد در افغانستان مستقر شوند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email