با اعلام جدول زمانی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، بسیاری از رسانه‌های امریکایی پرسشی را با نگرانی مطرح می‌کنند و آن اینکه چه سرنوشتی در انتظار میلیون‌ها دختر و زن افغانستان است؟

از بزرگترین دستاوردهای دو دهه حضور امریکا در افغانستان، آموزش، کار و اقتدار سیاسی زنان در افغانستان بوده است که توانسته‌اند از پشت حصارهای طالبان بیرون بیایند و به اساسی‌ترین حقوق و آزادی‌های بشری خود دست پیدا کنند.

مشارکت زنان در هر سه قوه قضاییه، مقننه و اجراییه چشمگیر است. دست‌کم چهار وزیر، چندین معاون وزیر و سفیر و ده‌ها قاضی زن در این کشور فعالیت می‌کنند. اما در بحبوحه بازگشت طالبان چه در قالب توافق کلان سیاسی و چه از راه زور، نگرانی‌هایی جدی درباره تضییع حقوق زنان مطرح شده است.

در تازه‌ترین مورد جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید که میزبان دانا باش، مجری تلویزیون سی‌ان‌ان، بود، پرسید خروج نیروهای امریکایی سرنوشت زنان افغانستان را چگونه رقم خواهد زد.

آقای سالیوان می‌گوید: «نخست اینکه بایدن، رییس‌ جمهور امریکا، تنها درباره کمک‌های غیرنظامی، اقتصادی و حقوق‌بشری که برای محافظت از زنان و دختران افغانستان فراهم خواهیم کرد، صحبت نکرده است. ما طبعا این کار را خواهیم کرد. بایدن همچنان درباره ادامه تامین کمک به نیروهای امنیتی و دفاعی ملی افغانستان صحبت کرده است. ما ۳۰۰ هزار تن از این نیروها را آموزش و تجهیز کرده‌ایم که از کابل و دیگر مناطق کشور محافظت کنند. هفت سال پیش بود که ناتو توافق کرد که روند انتقال مسوولیت‌های دفاعی به این نیروها منتقل شود. جو بایدن گفت که سرانجام زمان آن رسیده که این کار انجام شود».

این سوال و جواب‌ها در چند هفته گذشته در رسانه‌های امریکا بازتاب گسترده‌ای داشته است و مقام‌های ارشد امریکایی درباره جایگاه زنان افغانستان و خطراتی که از ناحیه برگشت طالبان متوجه آن است، سخن گفته‌اند.

پیشتر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، به شبکه سی‌بی‌اس گفته بود که آنان با وجود خروج از افغانستان، همچنان به حمایت و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهند و مراقب خواهند بود که حقوق زنان در روند صلح پایمال نشود.

او افزوده بود که اگر طالبان می‌خواهند نزد جامعه جهانی پذیرفته شده و منفور نباشند؛ باید به حقوق زنان و دختران احترام بگذارند، در غیر این صورت امریکا همه تلاشش را خواهد کرد تا طالبان را وادار به تغییر دیدگاهشان کند.

امریکا با انتقال مسوولیت در تمام سطوح به دولت افغانستان، به حمایت مالی و دیپلوماتیک این کشور متعهد شده است. دولت افغانستان نیز از آمادگی خود به دفاع از ارزش‌های دموکراتیک از جمله حقوق و آزادی‌های زنان اطمینان می‌دهد.

اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان بارها گفته است که تثبیت جایگاه زنان و دفاع از آن برایش از اهمیت زیادی برخوردار است.

خطر از آنجا ناشی می‌شود که دیدگاه طالبان درباره زنان نسبت به سال‌های گذشته تغییر چندانی نکرده است. هرچند گروه طالبان در تازه‌ترین مقاله‌ای که در سایت رسمی خود منتشر کرده، آورده است: «ما چنان نظام اسلامی را می‌خواهیم که تمام حقوق زنان در آن حفظ شود: زنان در میراث حق داشته باشند، در عوض قتل کسی، به خانواده مقابل داده نشوند و حق ازدواج و انتخابشان ثابت باشد، کسانی که بر زنان پاک دامن تهمت می‌بندند دُره (نوعی شلاق) زده شوند و زنان با رعایت حجاب شرعی، در عرصه های آموزشی، صحت، تجاری و اجتماعی به جامعه خدمت کنند».

با این حال؛ بسیاری از زنان که دوران طالبان را سپری کرده‌اند، معتقدند که گروه طالبان همان زمان هم از حقوق اسلامی زنان افغانستان حرف می‌زد؛ اما فضایی را حاکم کرده بود که کمتر زنی می‌توانست در آن نفس بکشد.

ایندیپندنت

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email