گروه‌ دیده بان حقوق بشر، اسراییل را به ارتکاب جنایات آپارتاید و آزار و اذیت علیه فلسطینیان متهم کرده است.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ در این گزارش عنوان شده است که اسراییل شعاع جا به جایی و حرکت فلسطینیان را محدود و زمین‌های آنها را مصادره کرده است. دیده ‌بان حقوق بشر در گزارش خود نوشته است که این یافته مبتنی بر سیاست کلان دولت اسراییل برای تداوم سلطه یهودیان اسراییلی بر فلسطینیان و نقض‌های حقوق بشری شدید اعمال شده علیه فلسطینیان ساکن مناطق اشغالی از جمله قدس شرقی است.

این گزارش ۲۰۴ صفحه‌ای، «عبور از آستانه: مقامات اسراییل و جنایات آپارتاید و آزار و اذیت» نام دارد.

در این گزارش رفتار اسراییل با فلسطینی‌ها بررسی شده است.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود نوشته است: «این گزارش واقعیت امروزی یک قدرت واحد، دولت اسراییل، را نشان میدهد که کنترل اولیه منطقه بین رود اردن و دریای مدیترانه، با جمعیتی از دو گروه با اندازه تقریبا برابر، مدیترانه را به عهده دارد و به شکلی نظام‌مند به یهودیان اسراییلی اولویت می‌دهد و فلسطینیان را سرکوب می‌کند؛ امری که در اراضی اشغالی با شدتی بیشتر اتفاق می‌افتد».

کنت راث، مدیر اجرایی دیده‌بان حقوق بشر درباره این گزارش گفت: «صداهای برجسته برای سال‌ها گفتند هشدار دادند که اگر مسیر حکومت اسراییل بر فلسطینیان تغییر نکند؛ اسراییل فاصله زیادی با آپارتاید ندارد. این مطالعه مفصل نشان می‌دهد که مقامات اسراییل این فاصله را طی کرده‌اند و امروز جنایات علیه بشریت آپارتاید و آزار و اذیت را مرتکب می‌شوند».

واژه آپارتاید در رابطه با افریقای جنوبی ابداع شد و امروز یک عبارت حقوقی جهانی است. آپارتاید یا همان “جدانژادی” از سوی نهادهای رسمی بین‌المللی جنایت علیه بشریت به شمار می‌آید.

وزارت امور خارجه اسراییل این گزارش را مردود دانست.

اسراییل همواره اقدامات خود در سرزمین فلسطینیان را با دلایل امنیتی توجیه کرده است.

دیده بان حقوق بشر اما از دادگاه کیفری بین المللی خواسته تا گزارش این گروه از جنایات جنگی ادعا شده در غزه و کرانه باختری را در تحقیقات خود لحاظ کند.

حدود دو ماه و نیم پیش دیوان کیفری بین‌المللی زمینه آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی را فراهم کرد.

دادستانی کل دیوان کیفری بین‌المللی سال ۲۰۱۹ پس از تحقیقاتی پنج‌ساله به این نتیجه رسیده بود که برای رسیدگی به جنایات جنگی در کرانه باختری، نوار غزه و بیت‌المقدس شرقی مبنا و مدارک قابل قبولی وجود دارد.

اسراییل که به عضویت دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه در نیامده، این تصمیم دادگاه را رد کرده است.

در روزهای گذشته تنش میان فلسطینیان و اسراییل بر سر بیت‌المقدس بار دیگر بالا گرفته است.

خشونت‌های بیت المقدس، جدی‌ترین ناآرامی در این شهر در چند سال اخیر به شمار می‌رود و جنبش حماس حمایت خود را از فلسطینیان بیت المقدس شرقی اعلام کرده است.

در مدت اسراییل مناطقی از غزه را بمباران کرده است و گروه‌های مسلح فلسطینی نیز راکت هایی را به جنوب اسراییل پرتاب کرده‌اند.

گروه حماس از سال ۲۰۰۷ اداره نوار غزه را به عهده گرفته و اسراییل از آن زمان مرزهای زمینی و دریایی را به روی این منطقه بسته و گروه‌های امدادی بارها نسبت به شرایط ناگوار مردم این منطقه هشدار داده‌اند.

حماس و اسراییل تاکنون سه بار وارد جنگ شده‌اند و در سال‌های اخیر آتش بس شکننده‌ای حاکم بوده ولی هر از گاهی از غزه به سوی جنوب اسراییل راکت پرتاب می‌شود که ارتش اسراییل در پاسخ این منطقه را بمباران می‌کند.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email