اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اروپا، روز دوشنبه (6 ثور/اردیبهشت – 26 اپریل) گفت که در جریان دیدار اوایل ماه جاری با رجب طیب اردوغان رییس‌جمهوری ترکیه احساس «آزردگی و تنهایی» کرده و تنها به خاطر «زن بودن» رفتاری نامناسب با او انجام شده است.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ این نخستین واکنش رسمی رییس کمیسیون اروپا نسبت به اتفاقی است که اصطلاحا «کاناپه‌گیت» نام گرفته بود. خانم فن در لاین به همراه شارل میشل رییس شورای اروپا برای دیدار با اردوغان در مورد روابط ترکیه و اتحادیه اروپا به انقره رفته بود.

ویدیویی که از لحظات آغازین جلسه مشترک این مقامات منتشر شد نشان می‌داد رییس کمیسیون اروپا بدون چوکی مانده و مجبور شده روی مُبل ویژه همراهان بنشیند. آن‌هم در حالی که شارل میشل همسفر او در این ماموریت با فاصله‌ای دورتر از او در کنار رجب طیب اردوغان بر چوکی ویژه مقامات اول تکیه زده است.

خانم فن در لاین گفت: «من اولین زنی هستم که رییس کمیسیون اروپا می‌شوم و انتظار داشتم هنگام بازدید از ترکیه در دو هفته پیش با من در شان همین جایگاه رفتار شود؛ اما من رییس کمیسیون اروپا نبودم».

این مقام ارشد اتحادیه اروپا افزود: «من نمی‌توانم توجیهی برای نحوه برخورد با خودم در پروتکل‌های اروپایی پیدا کنم بنابراین باید نتیجه بگیرم که این اتفاق از این رو افتاد که من یک زن هستم».

رییس کمیسیون اروپا که در جمع اعضای پارلمان اروپا سخن می‌گفت پرسید: «اگر من دریشی و نیکتایی پوشیده بودم باز هم این اتفاق رخ می‌داد؟».

خانم فن در لاین گفت: «من احساس آزردگی و تنهایی کردم، به عنوان یک زن و به عنوان یک اروپایی. این قضیه درباره صندلی یا پروتکل‌های تشریفات نیست، بلکه به آن چیزی برمی‌گردد که هستیم. به ارزش‌های اتحادیه برمی‌گردد و نشان می‌دهد هنوز چقدر کار داریم تا به نقطه‌ای برسیم که همیشه و در همه جا با زنان به شکل برابر رفتار شود».

رییس کمیسیون اروپا به صورت علنی رجب طیب اردوغان یا شارل میشل را به خاطر این حادثه سرزنش نکرد، با این حال افزود که وی در جلسات مشابه دیگر در گذشته کمبود چوکی ندیده است.

شورای اروپا هفته گذشته با انتشار بیانیه‌ای در توضیح این رویداد گفته بود بخش تشریفات پروتکلی این نهاد قادر به مشاهده اتاق جلسات نبوده است، چرا که ترکیه این جلسه را در مکانی «بسیار نزدیک به دفتر رییس جمهور اردوغان» برگزار کرده است.

روز دوشنبه شارل میشل بابت این اتفاق عذرخواهی کرد. وی گفت که باید چوکی خود را به خانم فن در لاین واگذار می‌کرد اما با توجه به روابط نامناسب بین ترکیه و بلوک ۲۷ کشور اروپایی نگران ایجاد یک حادثه دیپلوماتیک گسترده‌تر بوده است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email