ستارگان سینما و نامزدهای اسکار برای شرکت در مراسمی آماده می‌شوند که برای اولین بار در چند مکان در نقاط مختلف دنیا برگزار می‌شود.

امسال مراسم اهدای جوایز سینمایی و تلویزیونی مهم مانند گلدن گلوب، بفتا و امی حضوری نبود، اما اسکار از نامزدها خواسته که شخصا به یکی از مکان‌های برگزاری مراسم بروند.

فلم مَنک ساخته دیوید فینچر با ده نامزدی پیشتاز نود و سومین دوره اسکار است اما بعید است که جوایز اصلی را ببرد.

در عوض انتظار می‌رود فلم‌های سرزمین خانه‌ به دوش‌ها، میناری و بلک باتم ما رینی در رشته‌های اصلی خوش بدرخشند.

یک امریکایی ایرانی‌تبار هم امسال در میان نامزدهای اسکار دیده می‌شود.

مراسم اسکار چه ساعتی شروع می‌شود؟

 

اسکار

تصویری گرافیکی از شیوه برگزاری و اجرای مراسم امسال در لس‌انجلس

نود و سومین دوره اسکار ساعت پنج بعد از ظهر یکشنبه ۲۵ اپریل به وقت غرب امریکا (نیمه شب گرینویچ و ۴:۳۰ بامداد دوشنبه به وقت کابل) برگزار می‌شود.

امسال مراسم اسکار به خاطر همه‌گیری کرونا دو ماه دیرتر از معمول و به شکلی متفاوت برگزار می‌شود.

محل اصلی مراسم امسال هم مثل همیشه شهر لس‌آنجلس است، هر چند که مهمان‌ها در دو محل مختلف حاضر می‌شوند: سالن‌ تیاتر دالبی و همین طور یونیون استیشن.

اما کرونا اسکار امسال را در جهان پخش کرده است. علاوه بر لس‌آنجلس، انستیتو فیلم بریتانیا (BFI) در لندن میزبان نامزدهای عمدتا بریتانیایی خواهد بود و یک استودیوی دیگر در پاریس برای نامزدها و مهمان‌های فرانسوی در نظر گرفته شده است.

حدود دو ماه پیش مراسم گلدن گلوب هم از دو مکان مختلف در لس‌آنجلس و نیویارک پخش شد. البته در آن مراسم مجری‌ها و معرفی‌کنندگان نامزدها در محل حاضر بودند اما خود نامزدها حضوری مجازی داشتند.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی امریکا از نامزدهای اسکار خواسته از ظاهر شدن در زوم پرهیز کنند و شخصا به مکان‌های برگزاری مراسم بروند.

تهیه‌کنندگان اسکار می‌گویند برای اطمینان از ایمنی و سلامت مهمان‌ها تلاش بسیاری کرده‌اند.

کدام فلم‌ها بیشتر از همه نامزد شده‌اند؟

 

گری اولدمن و آماندا سایفرد

گری اولدمن و آماندا سایفرد در منک، فلمی که بیشترین نامزدی را دارد و کمترین شانس برای برد در رشته‌های اصلی

۱۰ – منک (Mank)

۶ – سرزمین خانه به دوش‌ها (Nomadland)

۶ – پدر (The Father)

۶ – میناری (Minari)

۶ – یهودا و مسیح سیاه (Judas and the Black Messiah)

۶ – صدای متال (Sound of Metal)

۶ – دادگاه شیکاگو ۷ (The Trial of the Chicago ۷)

چه کسانی اسکار می‌برند (احتمالا)؟

 

کلوئی ژائو

کلویی ژائو، کارگردان سرزمین خانه به دوش ها

بسیاری پیش‌بینی می‌کنند که فلم سرزمین خانه به دوشان دو جایزه اصلی امسال را ببرد: بهترین فیلم و بهترین کارگردانی برای کلوئی ژائو.

فلم داستان زنی به نام فِرن با بازی فرانسیس مک دورمند است که خانه به دوش در غرب امریکا سفر می‌کند، برای پول در آوردن کارهای موقت می‌گیرد و در طول سفر با خانه به دوش‌ها دیگر روبرو می‌شود.

خیلی از هنرپیشه‌های فلم کولی‌ها و بی‌خانمان‌های واقعی هستند و تجربه حرفه‌ای در بازیگری ندارند.

کلویی ژائو یکی از دو کارگردان زن نامزد اسکار در این رشته است. دیگری امرالد فنل، کارگردان فلم زن جوان خوش‌آتیه است. پیش از این هیچ وقت دو زن در یک سال نامزد بهترین کارگردان نشده بودند.

امرالد فنل (راست) در حال کارگردانی زن جوان خوش‌آتیه در کنار کری مولیگان

امرالد فنل (راست) در حال کارگردانی زن جوان خوش‌آتیه در کنار کری مولیگان

چدویک بوزمن که تابستان گذشته درگذشت، شانس زیادی برای بردن جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را برای بازی در فلم بلک باتم ما رینی دارد. او در چندین رقابت امسال این جایزه را برد هر چند که در مراسم بفتا آنتونی هاپکینز برای فلم پدر و در ایندیپندنت اسپیریت، ریز احمد برای فلم صدای متال برنده شدند که هر دو در اسکار امسال رقیب چدویک بوزمن هستند.

منتقدان پیش‌بینی می‌کنند که دانیل کالویا (یهودا و مسیح سیاه) و یون یا-جانگ (میناری) بیشترین شانس را برای بردن جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و زن دارند.

فلم سیاه و سفید منک، به کارگردانی دیوید فینچر و با بازی گری اولدمن در نقش هرمن منکیه‌ویج، فلمنامه‌نویس همشهری کین، بیشترین تعداد نامزدی را در اسکار امسال دارد اما پیش‌بینی می‌شود هیچ یک از جوایز اصلی را نبرد و در رشته‌های عمدتا فنی مانند طراحی تولید فیلم برنده اسکار شود.

چرا پیش‌بینی برنده بهترین بازیگر نقش اصلی زن سخت است؟

رقابت در این رشته بسیار نزدیک و جالب است. چهار نفر از پنج نامزد اسکار بهترین نقش اصلی زن هر کدام دست کم یک جایزه مهم امسال را برده‌اند:

  • آندرا دی برای بازی در فیلم ایالات متحده علیه بیلی هالیدی گلدن گلوب گرفت
  • وایولا دیویس با بلک باتم ما رینی جایزه انجمن بازیگران سینما را برد
  • کری مولیگان با نقش‌آفرینی در زن جوان خوش‌آتیه برنده ایندیپندنت اسپیریت و همین طور جایزه منتخب منتقدان شد
  • فرانسیس مک دورمند با سرزمین خانه به دوش‌ها در بفتا درخشید

نامزد پنجم این رشته ونسا کربی بازیگر فلم تحسین‌شده تکه‌های یک زن است که پیشتر در جشنواره ونیز جایزه بهترین بازیگر را برده بود. بردن این جایزه به صورت سنتی تاثیری در شانس گرفتن اسکار ندارد اما در سال‌های گذشته برندگانی مانند اما استون و اولیویا کلمن داشته که اسکار هم برده‌اند.

خلاصه این که جایزه بهترین نقش اصلی زن از هیجان‌انگیزترین بخش‌های اسکار امسال است.

نامزد ایرانی- امریکای اسکار کیست؟

 

رامین بحرانی

رامین بَحرانی نامزد اسکار برای بهترین فلمنامه اقتباسی است

فلم ببر سفید تنها در یک رشته نامزد شده است: بهترین فیلمنامه اقتباسی از رامین بَحرانی.

رامین بحرانی سینماگر امریکایی ایرانی‌تبار بیشتر با فلم‌های مستقل و تحسین‌شده‌اش شناخته می‌شود.

او ببر سفید را برای نتفلیکس و بر اساس کتاب برنده جایزه بوکر با همین نام نوشت و کارگردانی کرد.

این فلم تنها در یک رشته نامزد اسکار شده و سنت ۲۰ ساله این جوایز را حفظ کرده است. در طول این سال‌ها همیشه یک فلم در میان نامزدهای بهترین فلمنامه در اسکار بوده که هیچ رشته دیگری نامزد نبوده است.

این بار رامین بَحرانی با فیلمنامه ببر سفید جایی را پر کرد که در سال‌های قبل فلم‌هایی مانند چاقوکشی، در بروژ و بازی مالی در آن جایگاه بودند: فلم‌هایی که فقط برای فلم‌نامه‌شان نامزد اسکار شدند.

پریانکا چوپرا

پریانکا چوپرا در فلم ببر سفید نقش‌افرینی می‌کند

رامین بَحرانی ۴۶ سال دارد، از پدر و مادری ایرانی در کارولینای شمالی امریکا به دنیا آمده و چند سالی را در جوانی در ایران زندگی کرده است.

او با فلم‌های مستقلی مانند خداحافظ سولو و اوراقچی شناخته می‌شود و در فلم‌های بعدی‌اش مانند به هر قیمتی و ۹۹ خانه از هنرپیشه‌های شناخته‌شده‌تری استفاده کرده است.

فلم ببر سفید که ماه جنوری در نتفلیکس به نمایش درآمد در هند ساخته شده و پریانکا چوپرا ستاره بین‌المللی سینمای هند هم از جمله بازیگران آن است.

بی بی سی

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email