دست کم ۲۳ نفر در جریان آتش سوزی در بیمارستانی در بغداد، پایتخت عراق، که بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را معالجه می کند جان باخته اند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ ده ها نفر دیگر هم در این حادثه که شنبه شب در بیمارستان “ابن خطیب” روی داد مجروح شده اند. گزارش ها حاکیست که آتش سوزی ناشی از انفجار یک کپسول اکسیژن بوده است.

تصاویر ویدیویی در شبکه های اجتماعی ماموران آتش نشانی را در حال تلاش برای مهار شعله های آتش هنگام فرار مردم از ساختمان بیمارستان نشان می دهد.

مصطفا کاظمی نخست وزیر عراق خواستار تحقیقات فوری در مورد علل این “حادثه دلخراش” شده است.

ژنرال کاظم بوهان سرپرست سازمان دفاع غیرنظامی به رسانه های دولتی گفته است که آتش سوزی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان در طبقه ای که “مخصوص احیای شُش” است روی داد.

خبرگزاری عراق به نقل از او گزارش داد که خدمه امداد اضطراری ۹۰ نفر از ۱۲۰ بیمار و بستگان آنها را نجات داده اند.

یک منبع مطلع در این بیمارستان به خبرگزاری فرانسه گفته است که حدود «۳۰ بیمار در واحد مراقبت های ویژه بودند».

زخمی ها و بیمارانی که آسیبی ندیده اند با آمبولانس به سایر بیمارستان های مجاور منتقل شده اند.

سازمان دفاع غیرنظامی عراق گفته است که آتش سوزی در بامداد روز یکشنبه (5 ثور/اردیبهشت – 25 اپریل) تحت کنترل در آمد. کمیسیون حقوق بشر دولت در بیانیه ای گفت که این حادثه «جنایتی علیه بیماران خسته از کووید-۱۹ است».

بیمارستان های عراق در همه گیری کرونا در تنگنا قرار گرفته اند که به فشارهای ناشی از جنگ طولانی، عدم رسیدگی و فساد می افزاید.

آمار ابتلا به کووید از ماه فبروری به شدت در عراق در حال افزایش بوده و وزارت بهداشت در مجموع یک میلیون و ۲۵ هزار و ۲۸۸ مورد ابتلا و ۱۵ هزار و ۲۱۷ مورد مرگ را از زمان شروع همه گیری ثبت کرده است.

این کشور عملیات واکسیناسیون را ماه پیش شروع کرد و تاکنون ۶۵۰ هزار دُز واکسین – عمدتا از طریق برنامه جهانی توزیع واکسین، کواکس – دریافت کرده است.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email