خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، روز شنبه (4 ثور/اردیبهشت – 24 اپریل) از حمله به یک فروند نفتکش در آبهای «بانیاس» این کشور که «گمان می‌رود توسط هواپیمای بی سرنشین و از سمت آب‌های لبنان» صورت گرفته است خبر داد. به گزارش سانا، آتش سوزی ناشی از این حمله کنترول و خاموش شده است.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ برخی گزارش‌های اولیه حاکی است این نفتکش ایرانی بوده است؛ هر چند سانا در این خصوص و تا به این لحظه اطلاعاتی منتشر نکرده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دیده بان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، نوشت که این تانکر متعلق به ایران است و سه نفر سوری در جریان این حادثه جان خود را از دست داده‌اند. این گروه اما گفته است هنوز نمی‌داند که این حمله توسط هواپیمای بی سرنشین یا موشکی بوده است.

رامی عبدالرحمان، مدیر دیده بان حقوق بشر سوریه به خبرگزاری فرانسه گفته است:«تانکر دریایی ایرانی که از ایران آمده بود به هنگام حمله به فاصله‌ای نه چندان دور از بندر بانیاس لنگر انداخته بود».

همزمان تلویزیون العالم، رسانه عرب‌زبان رادیو و تلویزیون دولتی ایران، بدون اشاره به ایرانی بودن کشتی به نقل از یک منبع آگاه گفته که «دو پرتاب» به سمت نفتکش صورت گرفته است که «یکی به دماغه با آسیب خیلی جزیی و یکی به عرشه که خسارت بیشتر وارد کرده است اما جدی نبوده است».

به گفته دیده بان حقوق بشر سوریه، حمله به این نفتکش در آب‌های سوریه، اولین حمله در نوع خود از ابتدای جنگ سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی است.

در حالی که هنوز مقام‌های رسمی ایران نسبت به این حادثه اظهار نظر نکرده‌اند، ناظران احتمال می‌دهند که این حادثه مربوط به تنش‌های اخیر دریایی میان اسراییل و ایران باشد. طی ماه‌های اخیر چند حادثه دیگر دریایی روی داده است که در آن‌ها تهران و تل آویو یکدیگر را مسوول دانسته‌اند.

در اوایل ماه جاری میلادی یک کشتی ایرانی به نام «ساویز» که در آب‌های دریای سرخ در حال حرکت بود بر اثر آن‌چه رسانه‌های امریکایی انفجار «ماین‌های چسبان اسراییلی» خوانده بودند آسیب دید.

روز بیست و پنجم مارچ نیز یک کشتی باری اسراییل در آب‌های شمال اقیانوس هند هدف حمله قرار گرفت که تل آویو انگشت اتهام را مستقیم به سوی ایران نشانه گرفت.

این در حالی است که حدود یازده روز پیش از این حادثه تهران اعلام کرده بود یک کشتی کانتینر‌بری‌اش به نام “شهر کُرد” در مسیر حرکت به سوی اروپا در آب‌های مدیترانه هدف حمله قرار گرفته است. برخی منابع امنیتی در ایران این حمله را به اسرایيل نسبت داده بودند.

کشتی تجاری هلیوس نیز دیگر شناور اسراییلی بود که تل آویو روز بیست و ششم فبروری گذشته مدعی شد پس از ترک بندری در عربستان در آب‌های دریای عمان از سوی ایران هدف حمله قرار گرفت؛ ادعایی که مقام‌های ایرانی آنرا رد کردند.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email