مجموعه‌ای از ۳۳ اثر باستانی مصادره شده از یک فروشنده آثار هنری مستقر در نیویارک که به گفته مقامات یکی از پرکارترین قاچاقچیان آثار باستانی در جهان است؛ این هفته از سوی ایالات متحده امریکا به دولت افغانستان تحویل داده شد.

به گزارش بخش فرهنگی آریاتودی؛ رویا رحمانی، سفیر افغانستان در واشنگتن روز چهارشنبه گذشته گفته بود: «اهمیت آثار بسیار زیاد است. هر یک از این قطعات تصویری غیر قابل ارزش‌گذاری از تاریخ ما هستند».

وی افزود: «بسیاری از تمدن‌ها و ایده‌های مختلف از طریق جاده ابریشم از یک طرف جهان به آن سوی دیگر راه پیدا کردند و این آثار گواهی روشن برای آن است».

این آثار که روز سه‌شنبه به سفارت افغانستان تحویل داده شدند، در مسیر کابل هستند. پیش‌بینی می‌شود این آثار که قدمت برخی از آن‌ها به قرون دوم و سوم میلادی باز می‌گردد در موزیم ملی افغانستان به نمایش گذاشته شوند.

موزیم ملی همان موزه‌ای است که اعضای طالبان در سال ۲۰۰۱ مجسمه‌های آن را به‌عنوان آثار «کفرآمیز» نابود کردند.

برخی از آثار مصادره شده بودا را به تصویر می‌کشد. همچنین یک مجسمه مرمر شیوا و یک نقاب برنزی سیلنوس یونانی در بین آثار تحویل داده شده به چشم می‌خورد.

فردریک هیبرت، باستان شناس که آثار باستانی افغانستان را مطالعه می‌کند، معتقد است که این ۳۳ اثر تاثیرات چند فرهنگی در افغانستان را منعکس می‌کند. وی افزود: «دست‌کم ۲۶۰۰ مکان باستانی در سراسر این کشور وجود دارد.»

وی تاکید کرد که افغانستان یکی از غنی‌ترین کشورها در حوزه باستان‌شناسی و تاریخ در جهان است.

این موضوع باعث شده است تا افغانستان به یک هدف جذاب برای قاچاقچیان تبدیل شود.

در سال ۲۰۰۷ موسسه‌ای که به پرونده‌های قاچاق بین‌المللی رسیدگی می‌کند اطلاعاتی را درباره آثار غارت شده‌ که از هند به نیویارک آورده شده بودند، کسب کرد.

این موضوع منجر به صدور کیفرخواست علیه سوبهاش کاپور، مالک گالری هنری نیویارک و هفت نفر دیگر شد. بیش از ۲۶۰۰ اثر به ارزش بیش از ۱۴۰ میلیون دالر در گالری این فرد توقیف شد. وی هم اکنون در هند زندانی است اما احتمالا به امریکا مسترد خواهد شد.

دادستانی منهتن در تحقیقات خود متوجه شد که کاپور در قاچاق آثار هنری و باستانی از کشورهایی مانند هند، افغانستان، نیپال، اندونیزیا، میانمار، پاکستان، سریلانکا دست داشته است.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email