پیکارجویان فلسطینی حداقل ۳۵ راکت به سوی شهرهای اسرائیل شلیک کردند و در واکنش، ارتش اسرائیل مناطقی در غزه را بمباران کرده است.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ ارتش اسرائیل گفته است راکت‌های اولیه از نوار غزه شلیک شدند و سیستم گنبد آهنین یکی از آنها را رهگیری کرد و دو راکت دیگر در فضای باز فرود آمدند.

گروه‌های مسلح در نوار غزه پس از ناآرامی‌های بیت المقدس تهدید کرده بودند که واکنش نشان خواهند داد.

پولیس اسرائیل شب گذشته برای دومین روز متوالی با فلسطینیان در بیت‌المقدس شرقی درگیر شد. تنش‌ها در این شهر به شدت افزایش یافته و گروه‌های راست افراطی یهودی شعارهایی چون “مرگ بر اعراب” سر داده‌اند.

با انتشار ویدیوهایی از تجمع یهودیان افراطی در شبکه‌های اجتماعی، خشم فلسطینیان شدت گرفته است.

ارتش اسرائیل پس از پرتاب راکت به سوی شهرهای اسرائیلی، مواضع گروه حماس که کنترل نوار غزه را به عهده دارد، بمباران کرد.

صدای انفجارهای ناشی از حملات جنگنده‌های اسرائیلی در طول شب ادامه داشت که باعث وحشت فلسطینی‌های ساکن نوار غزه شد که برای خوردن سحری پیش از اذان صبح بیدار شده بودند.

راکت پرانی به مناطق اسرائیلی پس از خشونت‌های بیت‌المقدس صورت گرفت. در ناآرامی‌های این شهر میان یهودیان افراطی دست راستی، فلسطینیان و پلیس، بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

خشونت‌های بیت المقدس، جدی‌ترین ناآرامی در این شهر در چند سال اخیر به شمار می‌رود و جنبش حماس حمایت خود را از فلسطینیان بیت المقدس شرقی اعلام کرده است.

عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس در بیانیه‌ای گفت: “بدانید که پشت سر شما یک مقاومت قوی و آماده (برای مبارزه) ایستاده است.”

حماس دیروز و امروز تجمعاتی در غزه برگزار کرده است.

محمود زهار، از فرماندهان حماس در یکی از این تجمعات گفت: “پس از مجموعه طولانی از اعتراضات و تظاهرات، به این نتیجه رسیده‌ایم که بدون سلاح، نمی توانیم سرزمین خود را آزاد کنیم، از اماکن مقدس خود محافظت کنیم، مردم خود را به سرزمین‌شان برگردانیم و عزت‌مان را حفظ کنیم.”

آقای زهار در سخنرانی خود همچنین از برخی کشورهای عربی برای عادی سازی روابط با اسرائیل انتقاد کرد.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email