رسانه های امریکایی در گفتگوهای جداگانه با مقام‌های عالی‌رتبه امریکا در سیاست خارجی این کشور از آنها درباره آینده زنان افغانستان بعد از خروج نیروهای بین المللی از این کشور پرسیدند.

به گزارش بخش زنان آریاتودی؛ خروج نیروهای امریکا از افغانستان یکی از ایده‌های پرطرفدار در میان بیشتر مردم ایالات متحده امریکا است. اسناد منتشر شده از وزارت خارجه امریکا هم حکایت از این دارد که مقام‌های نظامی و کشوری امریکا اعتقادی به پیروزی در جنگ افغانستان ندارند. بسیاری از سیاست‌مداران و نظامیان این کشور هم نگرانند که با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان ممکن است امنیت این کشور به خطر بیافتد.

با این حال؛ بخشی از توجه رسانه‌های امریکایی در پرداختن به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، سرنوشت حقوق زنان افغانستان، از جمله حق تحصیل است.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در برنامه‌های سیاسی روز یکشنبه در تلویزیون‌های امریکا حاضر شده و سعی کردند به سوال‌های مختلف درباره آینده افغانستان پاسخ دهند.

بلینکن: طالبان باید حقوق زنان را محترم بشمارد

آقای بلینکن در مجله خبری شبکه ای‌بی‌سی حاضر شد. مجری برنامه، پیش‌بینی یکی از مقام‌های اطلاعاتی را برای آقای بلینکن خواند که گفته بود طالبان احتمالا سعی می‌کنند دوباره قدرت را در دست بگیرند. مجری سپس به خشونت‌های اخیر علیه زنان در ولایاتی که طالبان در آنجا دست بالا را دارد اشاره کرد و پرسید: «اگر طالبان دوباره قدرت را در دست بگیرد، آن وقت تکلیف حقوق زنان و تحصیل آنها چه می‌شود؟ چرا باید امریکا چنین چیزی را بپذیرد؟».

وزیر خارجه امریکا در پاسخ گفت که چنین چیزی پذیرفته شده نیست. او گفت که در سفر اخیر خود به کابل با یک شهردار، یک نماینده مجلس و یک کنشگر اجتماعی زن دیدار کرده و تصور می‌کند به نسبت بیست سال پیش، حالا افغانستان کشور متفاوتی است.

آقای بلینکن گفت که حتا طالبان هم حالا خواهان راه‌اندازی یک جنگ داخلی دیگر نیست. او گفت که امریکا به تعلیم نیروهای افغانستان ادامه می‌دهد و در روند صلح حضور دارد: «اگر طالبان می‌خواهد که در جامعه جهانی پذیرفته شده و منفور نباشد، باید حقوق زنان و دختران را محترم بشمارد». او گفت که اگر طالبان چنین نکند، امریکا «هرچه در توانش باشد به کار می‌برد تا آنها را وادار» به عوض کردن روش شان کند.

سالیوان: کمک‌های انسان‌دوستانه امریکا برای حفظ حقوق زنان در افغانستان

جیک سالیوان در گفتگوی خود با شبکه تلویزیونی فاکس، به سخنرانی جو بایدن، رییس جمهوری امریکا، اشاره کرد که گفته بود؛ امریکا کمک‌های انسان‌دوستانه و غیرنظامی خود را برای کمک به حفظ حقوق زنان ادامه می‌دهد.

اما یکی از مقام‌های دولت باراک اوباما گفته است که چنین برنامه‌هایی تاثیر چندانی بر حفظ حقوق زنان نخواهد داشت. مجری شبکه سی‌ان‌ان به این گفته اشاره کرد و در گفتگوی این شبکه با آقای سالیوان از او پرسید: «آیا امریکا سرنوشت زنان افغانستان را به طالبان سپرده و از آن کشور خارج می‌شود؟»

جیک سالیوان در پاسخ گفت به کمک‌های نظامی امریکا به افغانستان اشاره کرد که بتوانند جلو طالبان بایستند.

مجری سی‌ان‌ان اما در سوال بعدی پرسید: «آیا مطمئنید که نیروهای افغانستان می‌توانند جلو قدرت‌گیری و تصرف کشور توسط طالبان برآیند؟»

آقای سالیوان گفت که قادر به پیش‌بینی آینده در افغانستان نیست؛ اما در عین حال گفت که امریکا هر کاری بتواند انجام می‌دهد که نیروهای افغانستان بتوانند از کشور و مردم خود محافظت کنند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email