ساعاتی پس از اعلام تحریم ۸ مقام امنیتی و اداره سه زندان ایران از سوی اتحادیه اروپا، تهران اعلام کرد گفتگوهای جامع با اتحادیه اروپا را تعلیق خواهد کرد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ شورای اتحادیه اروپا شام دوشنبه (23 حمل/فروردین – 12 اپریل) اعلام کرد که ۸ مقام امنیتی و اداره سه زندان ایران را به‌دلیل ایفای نقش در سرکوب اعتراضات عقرب/آبان ۹۸ در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا قرار داده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این تصمیم گفت: «جمهوری اسلامی ایران این اقدام را قویا محکوم نموده و آن‌ را بی‌ اعتبار می‌داند».

قرار دادن نام‌های جدید در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا روز دوشنبه و همزمان با تمدید تحریم‌های حقوق بشری علیه ۸۱ مقام دیگر جمهوری اسلامی ایران اتخاذ و در روزنامه رسمی اتحادیه اروپا منتشر شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اتحادیه اروپا را به سکوت و همراهی با تحریم‌های گسترده ایالات متحده علیه «مردم ایران» و به‌عنوان «مدعیان و موعظه‌گران دروغین حقوق بشر» متهم کرد و گفت: «اقداماتی از این دست… مردود بوده و موجب بی آبرویی هرچه بیشتر سوءاستفاده کنندگان از مفاهیم‌ والایی چون حقوق بشر است».

جمهوری اسلامی ایران همواره کشورهای اروپایی و امریکای شمالی را به داشتن استنداردهای دوگانه در زمینه حقوق بشر در جهان متهم می‌کند.

آقای خطیب زاده در گفت: «وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اقدام اتحادیه اروپا، گفت‌وگوهای جامع با اتحادیه اروپا شامل گفت‌وگوهای حقوق بشری و تمامی همکاری‌های ناشی از این گفت‌وگوها، به‌ویژه در حوزه‌های تروریسم، مواد مخدر و پناهندگان را به حالت تعلیق در می‌آورد».

دولت ایران پیشتر و در زمان خروج یکجانبه ایالات متحده امریکا از برجام اروپا را به قطع همکاری به‌ویژه در حوزه‌های مواد مخدر و پناهندگان تهدید کرده بود.

چه کسانی به لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران اضافه شدند؟

تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا علیه ایران از سال ۲۰۱۱ آغاز شده و هر سال با توجه به وضعیت احترام به آزادی‌های اساسی و حقوق بنیادین شهروندان ایران تمدید می‌شود.

بر این اساس، شمار مقام‌ها و نهادهای تحریم شده ایرانی از سوی اتحادیه اروپا به ۸۹ شخص حقیقی و ۴ شخص حقوقی می‌رسد. منابع و دارایی‌های این اشخاص در اروپا مسدود شده و آن‌ها مجوز سفر به ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را ندارند.

براساس متن روزنامه رسمی اتحادیه اروپا؛ ۸ مقامی که نام آن‌ها به فهرست تحریم‌های حقوق بشری افزوده شده عبارتند از:

غلامرضا سلیمانی، رییس سازمان بسیج مستضعفین

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

حسن کرمی، فرمانده یگان ویژه نیروی انتظامی

حسین پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی

غلامرضا ضیائی، رییس سابق زندان اوین

حسن شاهوارپور: فرمانده سپاه ولی‌عصر ولایت خوزستان

لیلا واثقی، فرماندار شهر قدس

علاوه بر این هشت نفر، زندان‌های اوین، فشافویه و رجایی‌شهر به فهرست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا اضافه شدند.

در جریان اعتراضات سراسری سال ۱۳۹۸ در بسیاری از شهرها و حاشیه‌های شهرهای بزرگ نسبت به گرانی قیمت تیل پترول صدها نفر کشته شدند. سازمان عفو بین‌الملل ۳۰۴ کشته این اعتراضات را شناسایی کرده است.

دولت ایران هرگز آمار دقیقی از قربانیان این اعتراضات اعلام نکرده است. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر داخله ایران کشته شدن ۲۲۵ نفر را تایید کرده است.

خبرگزاری رویترز تقربیا دو ماه پس از اعتراضات عقرب/آبان ۱۳۹۸ از کشته شدن ۱۵۰۰ نفر در جریان ناآرامی‌های پس از اعلام ناگهانی افزایش قیمت تیل پترول خبر داد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email