زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه دولت امریکا در روند صلح افغانستان، صبح روز شنبه به کابل آمد و در همان روز، دو بار با رییس‌جمهوری غنی دیدار کرد. بار نخست، رییس‌جمهوری غنی و خلیلزاد، دونفره دیدار کردند؛ اما در ملاقات دوم، دو معاون رییس‌جمهوری و تعدادی از مقامات دولتی و از آن سو نیز تعدادی از همراهان آقای خلیلزاد حضور داشتند.

جزییات زیادی از این دو ملاقات به بیرون درز نکرده است؛ اما یک منبع نزدیک به رییس‌جمهوری، به ایندیپندنت گفته اند که در این نشست، درباره سه مساله مبهم گفتگو شده است: «سطح هیات شرکت‌کننده از سوی گروه طالبان، تاریخ نشست و سرفصل‌های مورد بررسی در نشست استانبول».

حکومت افغانستان توقع دارد که نشست استانبول در سطح بالایی برگزار شود. گفته می‌شود‌ رییس‌جمهوری در دیدار با خلیلزاد این مساله را مطرح کرده است که در صورتی که طالبان در نشست استانبول از ترکیب همیشگی استفاده کنند، این نشست نیز مانند مذاکرات قطر به نتیجه نخواهد رسید.

گروه طالبان هنوز هیچ توضیحی در مورد ترکیب هیات خود ارایه نداده است. یکی از دلایل تاخیر در برگزاری نشست استانبول هم همین خاموشی گروه طالبان است. این گروه تاکنون نه در مورد چارچوب هیات اعزامی به ترکیه حرفی زده و نه از طرح پیشنهادی این گروه سخنی به میان آورده است. چنین به نظر می‌رسد که طالبان در مورد نشست استانبول، هیچ پیش‌فرضی ندارند و احتمالا هیچ طرحی هم در این رابطه ارایه نخواهند داد.

مورد دیگری که در دیدار خلیلزاد با رییس‌جمهوری مطرح شده، مساله سرفصل مذاکرات نشست استانبول است. هرچند تیم مذاکره‌کننده دو طرف شامل نمایندگان امریکا و قطر در دوحه، درباره سرفصل مذاکرات نشست استانبول بحث کرده‌اند؛ اما این بحث‌ها، راه به جایی نبرده است.

به نظر می‌رسد بحث اساسی دیدار رییس‌جمهوری با خلیلزاد هم بر سر همین سرفصل مذاکرات نشست استانبول بوده است؛ زیرا تا زمانی که موضوعات مورد بحث مشخص نشود؛ نشستی برگزار نخواهد شد.

سومین بحث در ملاقات رییس‌جمهوری غنی و خلیلزاد، زمان برگزاری نشست استانبول است. به نظر می‌رسد زمان مشخص شده از سوی ترکیه، امریکا و سازمان ملل متحد در مورد آغاز نشست در ۱۶ آپریل قابل اجرا نباشد، زیرا تا امروز (12 اپریل)، هیچ روزنه امیدی برای نشست استانبول دیده نمی‌شود و به احتمال زیاد، این نشست روز ۲۵ اپریل برگزار خواهد شد.

طالبان قبل از این درخواست کرده بود که نشست استانبول به بعد از ماه رمضان موکول شود؛ اما گفته می‌شود که امریکا این امر را به شرط تایید حضور نیروهای امریکایی پس از اول ماه می در افغانستان منوط کرده بود.

آریاتودی – بخش دیدگاه و تحلیل

Print Friendly, PDF & Email