کلمان بون، وزیر مشاور در امور خارجه فرانسه درباره ماجرای موسوم به «سوفاگیت» گفت که رفتار ترکیه در برابر اورزولا فن در لاین، در واقع «عمدی» بوده و ترکیه مقامات اروپایی را در «دام» انداخته است.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ بون روز یکشنبه (22 حمل/فروردین – 11 اپریل) در یک برنامه چندرسانه‌ای، با رد فرضیه خطای پروتکلی نزد طرف اروپایی گفت: «این یک توهین از طرف ترکیه بوده است.»

این مقام فرانسوی اظهار داشت: «تشریفات و رسم و رسوم باید سر جای خودش باشد. مشکل در این ماجرا اروپا نیست، ترکیه است» و افزود: «ترکیه نوعی حالت تهاجمی کلی نسبت به اروپا دارد و در آن روز نیز رفتار بدی داشت.»

وی تأكید كرد: «مشکل از طرف ترکیه برای ما درست شد و به نظر من عمدی هم بود. این درست نیست که ما گناهی را آنها کرده‌اند به دعوای دو رهبر اروپایی بدل کنیم.»

روز سه شنبه گذشته اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اروپا و شارل میشل، رییس شورای اروپا در انقره به دیدار رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه رفتند، اما بر خلاف پروتکل معمول و بدون توجه به جایگاه خانم فن در لاین، هیچ چوکی ای برای او در نظر گرفته نشده بود. اردوغان و میشل روی دو چوکی موجود کنار هم نشستند و فن در لاین پس از لحظه‌ای مکث، مجبور شد کمی دورتر، روی مبلی در برابر مولود چاوش‌آوغلو، وزیر خارجه ترکیه بنشیند.

رسانه‌ها این رویداد را «سوفا گیت» (Sofagate) نامیده‌اند، زیرا مبل در انگلیسی «سوفا» خوانده می‌شود، واژه‌ای که از «صفه» عربی به معنی «سکو» یا دیوان گرفته شده است.

سوفاگیت واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت و به ویژه در بروکسل جنجال زیادی بر پا کرد. ترکیه با مقصر دانستن نهادهای اتحادیه اروپا در بروز این مشکل پروتکلی، در برابر اتهام «رفتار توهین‌آمیز» از خود دفاع کرد.

مسوولان تشریفات دفتر شارل میشل گفتند که از قبل به سالونی که قرار بود ملاقات در آن صورت بگیرد دسترسی نداشته‌اند. اما شورای اروپا همچنین گفته است که در امور پروتکل بین‌الملل، رییس این شورا بر کمیسیون اولویت دارد.

با این وجود آقای میشل در گفتگو با یک نشریه آلمانی گفته از آن روز تاکنون خواب راحتی نداشته است و تصریح کرده اگر زمان به عقب بازگردد قطعا واکنش متفاوتی خواهد داشت. بسیاری در اروپا وی را بخاطر نقش منفعلانه و عدم حمایت صریح از رییس کمیسیون اروپا مورد انتقاد قرار داده اند.

کلمان بون درباره رفتار ترکیه در آن ملاقات جنجالی گفت: «نوعی به دام انداختن در کار بود. طبعا بین کسی که دام را پهن می‌کند و کسی که در دام افتاده است، من ترجیح می‌دهم گناه را گردن کسی بیاندازم که دام را گسترده است».

وی با تاکید بر این که «مشکل بی‌احترامی به دموکراسی و انحراف از جنس خودکامگی به صورت واقعی در ترکیه وجود دارد» خواستار آن شد که اروپایی‌ها با این کشور «قاطعانه‌تر» رفتار کنند.

این مقام فرانسوی در عین حال پیشنهاد داد که اتحادیه اروپا ریاست واحدی داشته باشد تا از این پس در سطح بین المللی به جای دو نفر، یک نفر مدیریت اجرایی را به دست گیرد. پیش تر هم ماریو دارگی نخست وزیر ایتالیا در واکنش به این موضوع، رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه را دیکتاتور خوانده بود.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email