اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ایران در حضور چونگ سی کیون، نخست وزیر کوریای جنوبی از این کشور خواست «سریعا» منابع ارزی مسدود شده ایران را آزاد کند.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ جهانگیری روز یکشنبه (22 حمل/فروردین – 11 اپریل) در جریان نشست مطبوعاتی مشترک پس از ملاقات با نخست وزیر کوریای جنوبی در تهران با بیان این که اقدام بانک‌های کوریایی در مسدود کردن منابع ارزی ایران به «وجهه و جایگاه» کوریا نزد مردم ایران آسیب زده است، گفت: «از دولت کوریا می‌خواهیم در اسرع وقت منابع ارزی ایران را آزاد و مشکلات سال‌های اخیر را با اقدامات عملی جبران کند.»

چونگ سی کیون که پس از فروکش کردن تنش‌های اخیر میان ایران و کوریای جنوبی برای گفتگو با مقامات جمهوری اسلامی در تهران حضور یافته است، از ۴۴ سال پیش تاکنون بالاترین مقام این کشور است که به ایران سفر می‌کند.

جهانگیری در پایان دیدار با مقام ارشد کوریای جنوبی با یادآوری این که در طول سال‌های اخیر روابط تهران و سئول از «حجم بالایی» برخوردار بوده گفت که در سال ۲۰۱۲ حجم مبادلات دو کشور به ۱۷ میلیارد دلار رسید.

جهانگیری با انتقاد از کوریای جنوبی به دلیل همراهی با تحریم‌های امریکا علیه ایران که وی آن را «غیرقانونی» خواند، گفت که در سه سال گذشته مناسبات دو کشور دچار «رکود و کم‌تحرکی» زیادی شده است.

معاون اول رییس جمهوری ایران همچنین با اشاره مستقیم به پول‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی گفت: «متاسفانه اقدام بانک‌های کوریایی‌ در مسدود کردن، ۷ میلیارد دالر منابع ارزی ایران که حاصل فروش قانونی و مشروع نفتی و میعانات گازی به این کشور بوده، روابط دو کشور را دچار رکود جدی کرده است.»

وی افزود: «اقدام بانک‌های کوریایی در مسدود نمودن منابع ارزی ایران در حالی است که ملت ایران به دلیل شرایط کرونایی و پیامدهای اقتصادی و بهداشتی آن به شدت به این منابع ارزی نیاز دارند و این اقدام کوریایی‌ها دولت ایران را از منابع عمده ارزی خود برای خرید تجهیزات پزشکی، دارو و سایر نیازهای اساسی کشور محروم کرده است. متاسفانه در این شرایط سخت حتی شرکت‌های کره‌ای از فروش دارو و تجهیزات پزشکی هم به ایران خودداری کردند.»

وی یادآورشد که در دیدار خصوصی و عمومی با نخست وزیر کوریای جنوبی «صراحتا» از او خواسته است تا در جهت «جبران گذشته» تلاش کند. او گفت: «ما از دولت کوریا می‌خواهیم در اسرع وقت منابع ارزی ایران را آزاد و مشکلات سال‌های اخیر را با اقدامات عملی جبران کند.»

نخست وزیر کوریا جنوبی نیز با یادآوری این که روابط «دوستانه» دو کشور در نیمه سده گذشته «اکنون با چالش روبرو شده است»، گفت: «اما این سفر برای تأکید بر اراده محکم کوریای جنوبی بر توسعه آینده‌نگری دوجانبه است.»

وی اظهار امیدواری کرد که این روابط همزمان با گفتگوهای «سازنده» جاری میان طرف‌های برجام «در سطح بالا ادامه پیدا کند».

چونگ سی کیون پیش از این نیز یک بار در کسوت رییس پارلمان کوریای جنوبی به ایران سفر کرده است.

دو روز پیش از سفر نخست وزیر کوریای جنوبی به ایران یعنی در روز جمعه، مقامات جمهوری اسلامی نفتکش توقیف شده این کشور را آزاد کردند. این کشتی تجاری سه ماه پیش به دلیل ایجاد «آلودگی زیست محیطی به دست نیروهای دریایی سپاه پاسداران توقیف شده» و از آن زمان تاکنون تلاش‌ها برای آزاد کردن آن بی‌نتیجه مانده بود.

در جریان تنش میان ایران و کوریای جنوبی هر دو کشور یکدیگر را به باجگیری متهم کردند. با آزادی نفتکش توقیف شده، وزارت خارجه کوریای جنوبی اعلام کرد که این کشتی پس از گفتگو برای رفع توقیف از ۷ میلیارد دالر بلوکه شده ایران آزاد شده است.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email