وزیر دفاع امریکا در سفر به اسراییل روابط دو کشور را “پایدار و استوار” توصیف کرده و آن را “محور امنیت خاورمیانه” خوانده است.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، اولین مقام ارشد کابینه جو بایدن، رییس جمهور امریکا است که هم‌زمان با تلاش‌های دیپلوماتیک برای احیای توافق هسته‌ای ایران و نگرانی اسراییل از این مذاکرات به این کشور سفر کرده است.

آقای آستین بعد از دیدار با بنی گانتس، وزیر دفاع اسراییل، گفت که روابط دو کشور بر پایه اعتماد بنا گذاشته شده و او قصد دارد با اتکا به این اعتماد آن را پیش ببرد.

آقای گانتس با خواندن بیانیه مشترک دو طرف، به خبرنگاران گفت که اسراییل، امریکا را “شریک کامل” خود می‌داند و با این کشور از نزدیک همکاری می‌کند تا اطمینان یابد که هرگونه “توافق تازه” با ایران امنیت منطقه را به خطر نمی‌اندازد و باعث مسابقه تسلیحاتی نمی‌شود.

وزیر دفاع امریکا در سفر دو روزه خود به اسراییل با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور هم دیدار می‌کند.

روابط آقای نتانیاهو با جو بایدن به گرمی رابطه‌اش دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین امریکا نیست و با وجود تاکید مکرر دو طرف بر اتحاد خدشه‌ناپذیر، نخست وزیر اسراییل از جمله آخرین رهبران کشورهای متحد امریکا در صف تماس‌های تلفونی آقای بایدن بعد از رسیدن به مقام ریاست جمهوری بود.

اختلاف نظر بر سر سیاست‌های کابینه جدید امریکا در قبال ایران به بزرگ‌ترین شکاف در سیاست خارجی دو طرف تبدیل شده است.

در حالی که نمایندگان دولت امریکا در روزهای اخیر در نشستی برای احیای برجام و رفع تحریم‌های ایران شرکت کردند، بنیامین نتانیاهو بار دیگر به تندی از این توافق انتقاد کرد و وعده داد که اسراییل برای تامین امنیت خود از هیچ اقدامی فروگذار نمی‌کند.

سفر لوید آستین به اسراییل چند روز بعد حمله به یک کشتی ایرانی در دریای سرخ و هم‌زمان با وقوع حادثه‌ای در تاسیسات هسته‌ای نطنز صورت می‌گیرد که احتمال دست داشتن اسراییل در هر دو رخداد مطرح شده است.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email