وجیهه رستگار، آوازخوان مشهور افغانستان اعلام کرده است که مقام‌های محلی ولایت هرات مانع برگزاری کانسرت مشترک او و فرید رستگار، همسرش در این ولایت شده‌اند.

به گزارش بخش فرهنگی آریاتودی؛ خانم رستگار به بی بی سی گفته است که آن‌ها برنامه داشتند با سفر به ولایت هرات با زنان دیدار کنند و علاوه بر آن کانسرتی را در منطقه تفریحی “تخت سفر” هرات برگزار نمایند؛ ولی در پی مخالفت وحید قتالی، والی هرات، این برنامه لغو شد. او گفت که قرار بود این برنامه روز پنجشنبه گذشته (19 حمل/فروردین) برگزار شود و ورود علاقه‌مندان هم در آن رایگان بوده است.

وجیهه رستگار می‌گوید که برگزاری کانسرت یک ساعته را در “تخت سفر” از قبل با مقام‌های امنیتی هماهنگ کرده بود. به گفته او؛ قبل از این هم والی هرات با اجرای او در مراسم همایش بین‌المللی امیر علی شیرنوایی مخالفت کرده بود.

خانم وجیهه گفته است؛ والی هرات بعدا گفته بود که «اینها حق ندارند برنامه اجرا کنند و حتا حق حضور در محضرعام (اماکن عمومی)، همچنین عکس برداری و فلم برداری را ندارند و باید هرات را زود ترک کنند».

قبل از این مقام‌ها در هرات گفته بودند که “هیچ‌گونه درخواست رسمی به خاطر برگزاری کانسرت برای آنان داده نشده است».

اما امروزیکشنبه (۲۲ حمل/فروردین – 11 اپریل) یک منبع دولتی به محمد قاضی زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی در هرات گفت که «تقاضای برگزاری کنسرت شفاهی بوده و مقام‌های محلی به دو دلیل با برگزاری آن موافقت نکردند؛ اول اینکه برگزاری آن در آستانه ماه رمضان بوده و دوم اینکه تمامی نیروهای امنیتی مشغول تامین امنیت کنفرانس امیرعلی‌شیر نوایی بودند».

خانم رستگار می‌گوید که از قبل با مقام‌های محلی هماهنگ شده بود و برنامه قرار بود برای یک ساعت در تخت سفر برگزار شود؛ ولی مقام‌های محلی هیچ دلیلی برای این ممانعت نگفته‌اند. به گفته او؛ «چطور امکان داشت بدون هماهنگی آنان به ولایت هرات سفر کنند».

به نظر می‌رسد که حضور و نفوذ شماری از افراد تندرو مذهبی در ولایت هرات باعث نگرانی مقام‌های محلی این کشور شده باشد. در ماه حوت/اسفند سال ۱۳۹۹ نیز مجیب‌الرحمن انصاری، امام مسجد محله گازرگاه هرات حمایت از دولت و نیروهای امنیتی افغانستان را “گناه کبیره” خواند. او گفته بود: «کسی ‌که از این نظام با قلم خود، با پول خود، با فکر خود و با سلاح خود حمایت می‌کند، مرتکب گناه کبیره شده‌ است».

وحید قتالی، والی هرات در واکنش به این سخنان گفته بود که هرات جای تولید گروه تروریستی داعش نیست، کسی نمی‌تواند به “دستور بیگانه” اندیشه‌های افراطی را در این شهر ترویج کند.

در سال ۱۳۹۸ نیز نصب تابلویی که روی آن نوشته شده بود “بد حجابی زن از بی غیرتی مرد است” و در زیر آن نیز دیده می‌شد که “اداره مرکزی امر به معروف و نهی از منکر گازرگاه شریف” خبرساز شد.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email