تادین خان اچکزی، فرمانده پولیس قندهار استعفا کرده است. او گفته که به شورای عالی مصالحه پیوسته و برای صلح کار می‌کند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ جابجایی در فرماندهی پولیس قندهار در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای امنیتی افغانستان توانسته‌اند به کمک‌ “حمایت گسترده” هواپیماهای جنگی امریکا ولسوالی مهم ارغنداب در نزدیکی شهر قندهار را پس از شش ماه دوباره تصرف کنند.

تادین خان پس از ترور برادرش، ژنرال عبدالرازق فرمانده مقتدر پولیس قندهار در حمله یک “نفوذی طالبان”، مسوولیت فرماندهی پولیس این ولایت را از دو و نیم سال پیش برعهده داشته است.

تادین خان در جریان معرفی فرمانده جدید پولیس قندهار گفت که “این مسوولیت سنگین را به خواست مردم و نظامیان قندهار و برای حفظ دستاوردهای برادرش، ژنرال عبدالرازق فقید”، به دوش گرفته بود.

او گفت که حالا این مسوولیت را به یک تن از همقطاران و دوستان نزدیک ژنرال عبدالرازق می‌سپارد و خودش برای صلح کار خواهد کرد.

فرمانده جدید پولیس قندهار، سید شریف سرتیپ، برای چندین سال به عنوان لوای (گُردان) چهارم نیروهای مرزی در اسپین بولدک در مرز با پاکستان اجرای وظیفه کرده است و از فرماندهان نزدیک به ژنرال عبدالرازق بوده است.

تادین خان گفت که ولسوالی ارغنداب این ولایت به طور کامل از وجود جنگجویان پاکسازی شده است.

او افزود: «هفته گذشته با حملات شدید از طریق زمین و هوا، ده‌ها نفر از جنگجویان کشته یا دستگیر شده اند، از جمله رهبران اصلی آنها».

او می‌گوید که نیروهای افغانستان در حال پاکسازی ماین‌های زمینی در این منطقه هستند.

تادین خان گفت که گام‌های مهمی برای امن نگه داشتن این ولسوالی برای مردم محلی و افزایش شمار نیروها در محل برداشته خواهد شد.

فرماندهان قول اردو/لشکر ۲۰۵ اتل مدعی شدند که شب گذشته در جریان حملات هوایی در جنوب قندهار، ۳۵ نفر از افزاد طالبان کشته شدند.

خواجه یحیا علوی، مسوول رسانه‌ها و روابط عمومی این قول ‌اردو گفت که حملات هوایی به شورشیان طالبان در ولسوالی ژیری قندهار نیز انجام شده که منجر به کشته شدن ۳۰ تن آنان شده است.

او گفت که نیروهای آنها صبح روز جمعه توانستند وارد مناطقی شوند که در شش ماه گذشته تحت کنترل طالبان بود.

آقای علوی افزود که تیم مهندسی آنها در حال تعمیر ده‌ها بند هستند که در چند ماه گذشته توسط شورشیان تخریب شده و تاکنون هشت بند را تعمیر کرده اند.

همچنین نیروهای امنیتی افغانستان در روزهای گذشته ماین‌های ضد موتر را نیز خنثا کرده اند. نیروهای افغانستانی می‌گویند که هنوز ماین‌های زیادی در این منطقه وجود دارد که طی چند روز آینده خنثا خواهد کرد.

در همین حال؛ محمد شریف رسولی، ولسوال ارغنداب گفته است که این ولسوالی پس از شش ماه از وجود شورشیان پاکسازی شده است.

آقای رسولی به بی‌بی‌سی گفت که کاشت ماین در راه‌ها و باغ‌ها بازگشت غیرنظامیان به خانه‌هایشان را دشوار کرده است.

او افزود که پس از پاکسازی منطقه از ماین‌ها، افزاد غیرنظامیان مجاز به بازگشت هستند.

طالبان در مورد این ادعاها واکنشی نشان نداده است.

ارغنداب منطقه اصلی باغ‌های انار قندهار است. طالبان از اواخر اکتوبر، فصل برداشت انار به این ولسوالی حمله کردند.

درگیری‌ها در چند ماه گذشته، فرصت برداشت محصول را از مردم محلی سلب کرده است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email