خبرگزاری رویترز بامداد شنبه (21 حمل/فروردین – 10 اپریل) مدعی شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی به اعضای خود از اقدام جدید ایران در کارخانه ساخت صفحات سوخت در اصفهان خبر داده و طی آن مدعی شد که ایران نقض جدیدی در برجام انجام داده است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی به نقل از العالم؛ در خبر رویترز آمده است: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز7 آوریل (18حمل/فروردین) تایید کرده است که در کارخانه ساخت صفحات سوخت در اصفهان، ایران شش صفحه سوخت قراضه تابش نشده برای رآکتور تحقیقاتی تهران را ذوب کرده است که این صفحات سوخت شامل 0.43 کیلوگرم یورانیوم غنی شده تا 20 درصد U-235 است».

بر اساس ادعای رویترز، در گزارش آژانس آمده است: «(در این فرآیند) محلول نیترات اورانیل استخراج شده و به کربنات یورانیل آمونیوم تبدیل شده است».

در این گزارش گفته می شود  ایران قصد دارد با فرآوری بیشتر این مواد به تولید مولیبدن بپردازد که کاربردهای غیرنظامی زیادی از جمله اهداف پزشکی دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود از گفتن این موضوع که این اقدامات جدید ایران در تضاد با برجام بوده خودداری کرده است اما دو دیپلومات به رویترز گفته‌اند که گزارش نقض جدید برجام توسط ایران را نشان می‌دهد اگر چه ایران این اقدامات را با عنوان اقدامات جبرانی بر اساس متن برجام توصیف می‌کند.

«دیوید آلبرایت» بازرس سابق تسلیحات سازمان ملل در واکنش به این گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که این موضوع سوالاتی در این باره را مطرح کرده که در برجام چه چیزی از ذخایر یورانیوم غنی شده مستثنا شده است.

وی گفت: «با نگاه به گذشته،‌ مستثنا کردن این صفحات قراضه یورانیوم غنی شده تا نزدیکی 20 درصد احتمالا ایده خوبی نباشد».

وی در تشریح معنای قراضه در این مورد می‌گوید: «زمانی که اورانیوم غنی شده به صفحات سوخت تبدیل می‌شود برخی از آنها استفاده نمی‌شوند که تا حدودی شبیه خمیر کیک هستند».

پس از آنکه توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی در سال 2015 حاصل شده، طرف‌های برجامی ذخایر هسته‌ای که ایران می‌تواند داشته باشد را تشریح کردند و طی آن ایران نباید صفحات قراضه سوخت با یورانیوم تا خلوص 20 درصد را بازیابی کند اما در گزارشی که منتشر شده نشان می‌دهد ایران برخی از این صفحات را بازیابی کرده است.

دومین جلسه حضوری نشست کمیسیون مشترک‌ برجام که از روز سه شنبه ۱۷حمل/فروردین ماه در وین از سر گرفته شده بود، روز‌ جمعه ۲۰ حمل/فروردین برگزار شد و بعد از حدود یک ساعت و نیم پایان یافت. ارایه گزارش رایزنی‌های فنی صورت گرفته در جلسات گروه‌های کارشناسی «لغو تحریم“ و «هسته‌ای» مهمترین دستورکار نشست امروز بود.

«سید عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه و رییس هیات ایرانی، در این نشست ضمن تاکید بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای ادامه تعاملات جدی، گفت: «این امر منوط به مشاهده اراده سیاسی و جدیت در طرف‌های مقابل است و در غیر این صورت، دلیلی برای ادامه مذاکرات وجود نخواهد داشت».

ایران تاکید کرده در این دور مذاکرات، هیچ گفتگوی مستقیم یا غیرمستقیمی با امریکا نخواهد داشت و ضمن رد راه‌حال گام‌به‌گام، بازگشت ایران به تعهدات برجامی را منوط به لغو همه تحریم‌های امریکا می‌داند.

این در حالی است که خبرنگار پولیتیکو به نقل از این مقام ارشد امریکایی نوشت: «اگر ایران همچنان بر موضع خود اصرار داشته باشد که تمامی تحریم‌هایی که از سال 2017 اعمال شده باید لغو شود، این موضوع‌ ما را به سوی بن‌بست می‌کشاند».

وی مدعی شد: «اصرار ایران بر لغو تمامی تحریم ها، با برجام سازگاری ندارد و ما شفاف ساخته‌ایم که در صورت بازگشت ایران به برجام، واشنگتن آماده برداشتن تحریم‌هایی است که با برجام ناسازگار است».

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email