حدود ۶۰ کشور از فقیرترین کشورهای جهان ممکن است تا اواخر جون سال جاری میلادی همچنان واکسین کرونا دسترسی نداشته باشند؛ زیرا تقریبا تمام برنامه‌های جهانی برای ارسال واکسین به آنها تا پیش از آن تاریخ متوقف شده است.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ شرکت‌کنندگان در طرح کواکس، ابتکار جهانی برای تهیه واکسین برای کشورهایی که خودشان قدرت و امکانات تهیه آن را ندارند، در هفته گذشته در هر روز تنها دو نوبت ۲۵ هزار دوز را به کشورهای کم درآمد ارسال کرده‌اند. اما این کار از روز دوشنبه هفته گذشته متوقف شده است.

بر پایه اطلاعات روزانه‌ای که یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل جمع‌آوری کرده، در دو هفته گذشته در مجموع تنها کمتر از ۲ میلیون دوز کوواکس برای حمل به ۹۲ کشور جهان در حال توسعه بارگیری شده است. این مقدار تقریبا برابر با مقداری است که تنها در بریتانیا تزریق شده است.

تدروس ادهانوم قبریسوس، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در روز جمعه (20 حمل/فروردین – 9 اپریل) از وجود «ناهمترازی تکان‌دهنده» در واکسیناسیون کووید ۱۹ در جهان انتقاد کرد و گفت در حالی که از هر چهار نفر در کشورهای ثروتمند یک نفر واکسین کرونا دریافت کرده، در کشورهای فقیر از هر ۵۰۰ نفر تنها یک نفر آن هم فقط یک دوز واکسین زده است.

کمبود واکسن بیشتر ناشی از تصمیم هند برای متوقف کردن صادرات واکسین از کارخانه «انستیتو سرم» است که اکثریت قریب به اتفاق دوزهای آسترازنکا را تولید می‌کند. کوواکس برای تامین واکسین حدود یک سوم جمعیت جهان روی آسترازنکای تولید این کارخانه حساب کرده بود.

در حالی که کشورهای جهان هم اکنون موج سهمگینی از شیوع ویروس کرونا را تجربه می‌کنند و به طور فزاینده و بی‌صبرانه در انتظار دریافت واکسین هستند، کوواکس تنها واکسین‌هایی را به کشورها می‌دهد که سازمان جهانی بهداشت آن را تایید کرده باشد. در برخی از اولین کشورهایی که محموله‌های کوواکس را دریافت کرده‌اند، ذخیره واکسین در حال کاهش است و معلوم نیست دوزهای دوم که برای ۱۲ هفته بعد وعده داده شده، به موقع به آنها برسد.

اتحادیه واکسین موسوم به «گاوی» (GAVI) به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که ۶۰ کشور مشمول این تاخیر خواهند شد.

آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی از وضعیت واکسین در کنیا از زبان یک مرد کارمند که دوز اول واکسین را دریافت کرده و منتظر دوز دوم است، می‌نویسد که این مرد سیستم ایمنی بدنی ضعیفی دارد و اگر دوز دوم به او نرسد، ممکن است بمیرد.

آسوشسیتدپرس به برخی اسناد داخلی سازمان جهانی بهداشت دست یافته که نشان می‌دهد عدم اطمینان از دریافت به موقع واکسین سبب شده کشورها اطمینان خود به برنامه کوواکس را از دست بدهند. این امر سازمان جهانی بهداشت را بر آن داشته است تا به خرید واکسین‌های روسی و چینی بیندیشد که تاکنون هیچ نهاد نظارتی در اروپا یا امریکای شمالی مجوز استفاده از آنها را نداده است.

اسناد سازمان جهانی بهداشت همچنین نشان می‌دهد که این نهاد علاوه بر از دست دادن اطمینان تامین دوز دوم نزد کسانی که دوز اول را زده‌اند، از طرف مشارکت‌کنندگان در طرح کوواکس نیز با پرسش‌ها و تردیدهایی در مورد تقسیم عادلانه واکسین روبرو شده است.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید در این زمینه با هیچ گونه شکایتی مواجه نبوده است. این سازمان همچنین گفته است نگرانی در مورد ارتباط بین واکسین آسترازنکا و موارد نادر لختگی خون نزد دریافت‌کنندگان آن نیز باعث ایجاد واکنش‌هایی در پیوند با این واکسین و کارآیی آن به وجود آورده است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که از جمله راه‌حل‌های پیشنهادی این نهاد سازمان ملل فشار آوردن برای «تسریع در بررسی واکسین‌های تولید چین و روسیه» است.

سازمان بهداشت جهانی ماه پیش اعلام کرد که ممکن است نتیجه بررسی واکسین‌های چینی را تا پایان ماه اپریل اعلام کند.

برخی از کارشناسان متذکر شده‌اند که دو واکسین ساخت چین، یعنی سینوواک و سینوفارم فاقد داده‌های منتشر شده هستند و گزارش‌هایی مبنی بر نیاز افراد به دُز سوم آنها وجود دارد.

سازمان جهانی بهداشت برای رسیدن به هدف سازمان ملل مبنی بر شروع واکسیناسیون کووید در تمام کشورها طی صد روز اول سال، در اوایل ماه جاری میلادی از کشورهای ثروتمند خواست که هر چه زودتر برای تامین ۱۰ میلیون دوز واکسن کمک کنند. این کشورها تاکنون تعهد داده‌اند که صدها میلیون دالر برای برنامه کوواکس بپردازند، موضوع این است که هیچ دوزی برای خرید وجود ندارد و هیچ کشوری هم قبول نکرده است که واکسین‌های خودش را بلافاصله به اشتراک بگذارد.

بر اساس داده‌های کمیته نجات بین المللی سازمان جهانی بهداشت، موارد و مرگ ناشی از کرونا در ماه گذشته در بسیاری از کشورهای بحران‌زده افزایش یافته است به طوری که این افزایش در کنیا ۳۲۲ درصد در یمن ۳۷۹ درصد و در شمال شرقی سوریه ۵۲۹ درصد گزارش شده است.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email