زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان می‌گوید که ایالات متحده امریکا در تلاش‌های صلح و دوران پسا صلح در کنار ملت و مردم افغانستان خواهد بود.

به گزارش آریاتودی به نقل از جمهورنیوز؛ عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی، امروز شنبه (21 حمل/فروردین – 10 اپریل) در حالی‌ که معاونان، اعضای رهبری شورا و تعدادی از شخصیت‌های سیاسی کشور نیز حضور داشتند با آقای خلیل‌زاد در قصر سپیدار ملاقات کرد.

در این دیدار؛ آقای خلیل‌زاد با تاکید بر حمایت همه‌‌جانبه‌ ایالات متحده‌ امریکا از تلاش‌های صلح افغانستان گفت که ایالات متحده در تلاش‌های صلح و دوران پسا صلح در کنار ملت و مردم افغانستان می‌ماند. او در ادامه‌ صحبت‌های خود گفت که جهان توقع دارد که جمهوری اسلامی افغانستان با طرح واحد به اجلاس استانبول برود.

آقای خلیل‌زاد با قدردانی از پیش‌رفت‌ها در ایجاد اجماع داخلی زیرچتر شورای عالی مصالحه‌ ملی در بحث صلح گفت: «ایالات متحده و جهان خواهان تسریع روند صلح و بیش‌ترین استفاده از فرصت موجود برای پایان جنگ و استقرار صلح دایمی در افغانستان است».

او همچنین افزود که ایالات متحده از تمام طرف‌ها می‌خواهد برای پایان جنگ و دست‌یافتن به صلح دایمی همکاری نمایند.

عبدالله عبدالله نیز گفت: «جمهوری اسلامی افغانستان به دست‌یافتن به صلح عادلانه و دایمی متعهد است. شورای عالی مصالحه‌ی ملی به عنوان چتر بزرگ ملی برای رهبری و مدیریت صلح در این راستا تلاش می‌کند. شورا در توحید دیدگاه‌های جمهوریت گام‌های مهمی برداشته و جمهوری اسلامی با طرح و دیدگاه مشترک به اجلاس استانبول می‌رود».

رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی از تسریع روند صلح استقبال کرد و از آمادگی طرف جمهوری اسلامی برای اشتراک و موفقیت اجلاس استانبول اطمینان داد.

در این نشست اعضای رهبری شورای عالی مصالحه‌ی ملی نیز دیدگاه‌ها و پرسش‌های خویش را در مورد قضایای مربوط به صلح و مذاکرات مطرح ساختند و حمایت خویش را از تسریع روند و قطع جنگ ابراز داشتند.

گفتنی است که آقای خلیل زاد صبح امروز وارد کابل شد و با اشرف غنی رییس جمهور کشور نیز دیدار کرد. محور گفتگوی آقای خلیل زاد با رهبران سیاسی افغانستان درباره نشست صلح افغانستان که قرار است در شهر استانبول ترکیه برگزار شود، می‌باشد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email