سخنگوی کاخ سفید گفته است که جوبایدن رییس جمهوری امریکا تصمیم در مورد خروج نظامی از افغانستان را تا قبل از ماه می اعلام خواهد کرد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ جین ساکی سخنگوی کاخ ریاست جمهوری امریکا در تازه ترین اظهاراتش در مورد افغانستان گفته که رییس جمهور بایدن قبل از اول ماه می، (زمان خروج نیروهای امریکایی در توافقنامه دوحه) تصمیم خروج نظامی از افغانستان را اعلام می‌کند.

او گفته که تا آن زمان هیچ چیزی در این زمینه گفته نمی‌تواند.

به گفته او؛ تلاش‌های دیپلوماتیک در مورد چگونگی خروج و یا ادامه حضور نیروهای امریکایی در افغانستان پس از ماه می، با طالبان ادامه دارد.

این در حالی است که پیش از این جو بایدن، در نخستین کنفرانس خبری خود در ماه مارچ گفته بود؛ “خیلی دشوار” است که مهلت اول می برای خروج نیروهای این کشور از افغانستان را “به دلایل فنی” عملی کرد. اما، او تاکید کرد که کشورش قصد ندارد برای مدت طولانی در افغانستان بماند.

دولت امریکا بر این باور است که طالبان هیچ یک از تعهدات خود به ویژه قطع رابطه با داعش و القاعده، کاهش خشونت‌ها و مذاکرات با معنی با دولت افغانستان، عمل نکرده اند

بنا به توافقنامه امریکا و طالبان که سال گذشته در دوحه امضا شد، امریکا باید نیروهای این کشور را تا اول ماه می از افغانستان خارج می‌کرد.

این در حالی است که روند گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان به مرحله حساسی رسیده است.

قرار است به زودی در نشست مقام‌های ارشد افغانستان و طالبان در استانبول ترکیه، طرح صلح امریکا برای افغانستان مورد بررسی قرار بگیرد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email