شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید به تدوین مسوده طرح صلح برای کنفرانس قریب‌الوقوع استانبول نزدیک شده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ یک مقام بلندپایه این شورا به بی بی سی گفته است بررسی طرح‌ها در نشست روز پنجشنبه (19 حمل/فروردین – 8 اپریل) اعضای کمیته تهیه و توحید طرح صلح و جمع بندی نظریات پایان یافت و احتمالا امروز شنبه (21 حمل/فروردین) مسوده طرح صلح نهایی خواهد شد.

به گفته وی؛ در این طرح نظام پسا صلح، دوره‌ای انتقالی، بدیل و ساختار دوره انتقالی و سایر مسایل برای رسیدن به صلح مدنظر گرفته شده است.

او گفت که بحث‌ها در مورد نقاط اختلافی پایان یافته و قرار است در نشست بعدی نظریات وارد متن شود و به عنوان پیش نویس طرح صلح در اختیار شورای عالی مصالحه ملی قرار گیرد.

حکومت افغانستان امیدوار است پس از جمع‌بندی نظریات و توحید طرح‌ها، طرح واحدی در نشست ترکیه ارایه کند. اما به نظر می‌رسد که اختلاف‌ها در این زمینه همچنان وجود دارد.

یک منبع از حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به بی بی سی گفته است که این حزب طرح خود را در نشست استانبول ترکیه ارایه می‌کند و آقای حکمتیار نیز در این نشست شرکت خواهد کرد.

این منبع افزود که حزب اسلامی به رهبری آقای حکمتیار شورای عالی مصالحه ملی را به رسمیت نمی‌شناسد و در تفاهم با چند حزبی که در حکومت سهیم نیستند، بر یک طرح جداگانه کار می‌کند.

اما شورای عالی مصالحه ملی در خبرنامه‌ای کوتاه گفته که پس از پنج روز یک مسوده را در نتیجه بررسی دست‌کم ۳۰ طرح و دیدگاه جناح‌های مختلف تدوین کرده است.

به گفته این نهاد؛ در این طرح بر اصل نظام جمهوری اسلامی، حقوق اساسی و بنیادی شهروندان، حقوق بشر، انتخابات بر اساس اصل یک فرد یک رای، پایان دایمی جنگ و ضمانت‌های قوی منطقه‌ای و بین‌المللی برای تطبیق موافقنامه صلح در صورت توافق تاکید شده است.

همزمان ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح گفته که سازمان ملل متحد و کشورهای دیگر حامی روند صلح افغانستان به بحث‌ها و مشورت های شان با تیم‌های مذاکره کننده دولت و طالبان در دوحه قطر ادامه می‌دهند تا اجندای برای نشست ترکیه بدست آید.

او گفت که در این نشست‌ها همه جوانب تلاش دارند که برای تاثیرگذار بودن بیشتر نشست ترکیه روی یک اجندایی که بتواند بین هر دو طرف مذاکره دیدگاه مشترک و نزدیکی ایجاد کند و بر اساس خواست مردم این روند به پیش برود و روی سرعت و موفقیت کار می‌کند.

یک منبع طالبان هم گفته که بحث در مورد اجندای نشست ترکیه با آن‌ها هم جریان دارد.

نشست صلح افغانستان در ترکیه

قرار است نشست “سرنوشت‌ساز” ترکیه در مورد صلح افغانستان در تاریخ شانزدهم اپریل (۲۷ حمل/فروردین) در استانبول برگزار شود.

این نشست برای ده روز ادامه خواهد داشت و در آن تلاش خواهد شد تا دولت افغانستان، گروه طالبان و گروه‌های مختلف سیاسی روی “آینده سیاسی” افغانستان به توافق برسند.

نشست استانبول یکی از مهمترین نشست‌ها در مورد آینده صلح افغانستان خوانده شده که جامعه بین‌المللی انتظار دارد گروه‌های افغانستان در آن بتوانند بر سر پایان جنگ و “تشکیل دولت انتقالی صلح” در این کشور به توافق برسند.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، نیز گفته که نشست صلح افغانستان در ترکیه سرنوشت این کشور را رقم خواهد زد.

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نیز از آمادگی کامل دولت برای شرکت در این نشست خبر داده است.

اما محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر گفته است: «هنوز توافقی در این رابطه صورت صورت نگرفته است».

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email