در حالی که تنها یک هفته دیگر تا زمان برگزاری نشست استانبول بر اساس توافق امریکا، ترکیه و سازمان ملل متحد باقی مانده است؛ هنوز کوچکترین روزنه‌ای از آمادگی دولت افغانستان و گروه طالبان برای برگزاری این نشست در زمان مقرر، به بیرون درز نکرده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ اگر چه دولت افغانستان هنوز زمان مشخصی را برگزاری این نشست مطرح نکرده است؛ اما شماری از رسانه‌ها به نقل از منابعی در دولت افغانستان گفته‌اند که تاریخ ۲۵ اپریل از سوی دولت برای این نشست پیشنهاد شده است. با این حال، هنوز حتا ترکیب و تعداد شرکت‌کنندگان در هیات دولت افغانستان نیز مشخص نشده است.

دلیل اصلی این تاخیر و نبودِ آمادگی، نرسیدن به یک اجماع کلی در قبال نشست استانبول از سوی دولت افغانستان است. در کنار آن؛ هنوز یک طرح کامل و قابل قبول نیز از سوی شورای عالی مصالحه ملی برای نشست استانبول ارایه نشده است. زیرا به دلیل زیاد بودن طرح‌های پیشنهادی، تنظیم و هماهنگ‌سازی این طرح‌ها زمان بیشتری می‌طلبد. گفته می‌شود که تاکنون حدود ۳۰ طرح پیشنهادی به شورای عالی مصالحه ارایه شده است.

مسوولان در شورای عالی صلح می‌گویند که برای بررسی تمامی طرح‌های پیشنهادی و تنظیم یک طرح جامع با تلفیق نکات مثبت طرح‌های مزبور، نیاز به زمان بیشتری دارند. به گفته آنان؛ یک تیم پانزده نفره با حضور وزیر خارجه، وزیر دولت در امور صلح، مشاور شورای امنیت و چهره‌های سیاسی دیگر دولت، که در راس آن نیز یونس قانونی، از سیاستمداران کهنه‌کار افغانستان قرار دارد؛ به بررسی طرح‌های پیشنهادی مشغول شده‌اند.

گفته می‌شود که به باور آنان؛ طرح‌های پیشنهادی نزدیکی‌هایی با هم دارند و باهماهنگ‌سازی و یکدست کردن آن‌ها، می‌توان یک سند جامع برای نشست استانبول آماده کرد. شورای مصالحه ملی گفته است تا دو روز دیگر قادر خواهند بود آن سند جامع را تهیه کنند؛ اما خیلی‌ها هنوز به احتمال تهیه یک سند جامع در چنین فرصت کوتاهی اطمینان ندارند.

دولت افغانستان مصمم است که با یک طرح هماهنگ و اجماع کلی به نشست استانبول برود. اما گفته می‌شود که شماری از احزاب سیاسی نیز طرح‌های مستقلی تهیه کرده‌اند و می‌خواهند آن‌ها را در نشست استانبول مطرح کنند.

ایندیپندنت

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email