ملک عبدالله پادشاه اردن نسبت به توطئه ادعایی برای بی ثبات کردن حکومت این کشور ابراز “شوک، درد و خشم” کرده است.

او در اظهاراتی که تلویزیون دولتی آن را قرائت کرد گفت: «چالش این روزهای اخیر نه خطرناک ترین برای ثبات کشور – بلکه دردناک ترین تحول برای من بود».

مقام های دولت اردن مدعی توطئه ای ضددولتی با شرکت شاهزاده حمزه بن حسین ولیعهد سابق این کشور – و برادر ملک عبدالله از مادری متفاوت – شده اند.

این نخستین اظهار نظر ملک عبدالله در مورد این موضوع است.

شاهزاده حمزه روز شنبه در پیامی ویدیویی گفت که تحت بازداشت خانگی قرار گرفته و شرکت داشتن در هرگونه توطئه ای علیه دولت اردن را رد کرد.

شجره نامه خاندان سلطنتی اردن

شجره نامه خاندان سلطنتی اردن

ملک عبدالله در سخنان روز چهارشنبه (18 حمل/فروردین – 7 اپریل) سعی کرد به مردم اردن اطمینان دهد که بحران سیاسی اکنون برطرف شده است.

او گفت: «عوامل فتنه از داخل و خارج از دستگاه حاکم می آمدند. این فتنه در نطفه خفه شده است».

بر اساس بیانیه ای که در تلویزیون خوانده شد ملک عبدالله گفت شاهزاده حمزه “قول وفاداری داده” و گفته که «منافع، قانون اساسی و قوانین اردن را در ارجحیت قرار خواهد داد».

ملک عبدالله گفت که “حمزه اکنون در کاخ خود در کنار خانواده اش تحت سرپرستی من قرار دارد” و افزود که تحقیقات درباره توطئه ادعایی در جریان است.

دولت اردن روز سه شنبه خبررسانی درباره این توطئه ادعایی را ممنوع کرد که شامل شبکه های اجتماعی می شود.

حسن العبدلات دادستان کل اردن سه شنبه گفت که این ممنوعیت فقط شامل “مسایل مربوط به تحقیقات می شود.”

روز یکشنبه دولت اردن، ولیعهد سابق این کشور را به “ارتباط با بیگانه” و “توطئه‌ برای بی‌ثبات کردن” اردن متهم کرده بود.

ایمن صفدی، معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه اردن درباره دستگیری‌ها و حبس خانگی شاهزاده حمزه گفته بود اقدامات این افراد برای مدتی زیر نظر بوده و تحقیقات اولیه نشانی می‌دهد “فعالیت‌ها و تحرکات آنها به نقطه‌ای رسیده بود که مستقیما امنیت و ثبات کشور را تهدید می‌کرد.”

ایمن صفدی با متهم کردن شاهزاده حمزه به ارتباط با یک کشور بیگانه مدعی شد که سرویس اطلاعاتی یک کشور خارجی با همسر ولیعهد سابق در ارتباط بوده تا برنامه خروج آنها از اردن با یک هواپیمای شخصی را سازماندهی کند.

آقای صفدی همچنین باسم عوض‌الله، وزیر سابق دارایی و از سیاستمداران بانفوذ اردن و همین‌طور حسن بن زید، از اعضای خاندان پادشاهی هاشمی را به همدستی با شاهزاده حمزه متهم کرد. این دو نفر به همراه بیش از ده مقام و چهره شناخته‌شده دیگر دیگر روز شنبه بازداشت شدند.

معاون نخست‌وزیر اردن ولیعهد سابق را به “تلاش برای تحریک عناصر مختلف در میان قبایل اردن با هدف آسیب زدن به ثبات پادشاهی” متهم کرد. پیشتر گزارش شده بود که حبس خانگی شاهزاده حمزه با دیدار او با رهبران بعضی قبایل و تلاش برای کسب حمایت آنها مرتبط بوده است.

با این حال در نشانه ای از کاهش تنش ها شاهزاده حمزه عصر دوشنبه در بیانیه‌ای رسمی که زیر آن را امضا کرده بود نوشته بود: «من خودم را در اختیار مقام سلطنت، پادشاه قرار می‌دهم… و همچنان به قانون اساسی و دربار هاشمی گرانقدر اردن وفادار و متعهد باقی خواهم ماند».

شاهزاده حمزه کیست؟

او بزرگترین فرزند ملک حسین پادشاه سابق اردن و همسر آخر او ملکه نور است.

او در سال ۱۹۹۹ ولیعهد کشور معرفی شد و امید اصلی برای جانشینی پادشاه به حساب می آمد. با این حال در زمان درگذشت ملک حسین در سال ۱۹۹۹ او جوانتر و کم تجربه تر از آن تلقی می شد که بتواند پادشاه شود.

در عوض عبدالله فرزند ملک حسین از همسر دوم او ملکه مونا پادشاه شد و عنوان ولیعهدی را از حمزه گرفت.

بی بی سی

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email