در حالی که دولت افغانستان از آمادگی کامل برای شرکت در نشست ترکیه خبر داده، امرالله صالح، معاون اول رییس جمهوری افغانستان در گفتگویی اختصاصی با بی‌بی‌سی گفته است که آن‌ها در مساله صلح خواهان تضمین منطقه‌ای و جهانی هستند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ آقای صلح می‌گوید: «ما ضمانت جهانی و منطقه‌ای در مورد صلح می‌خواهیم چون جهان مقروض افغانستان است. چون معامله‌ای که صورت می‌گیرد به معنای از کلکین داخل شدن یک گروه برای تسخیر، کودتا، کشتار و دسیسه نباید باشد».

امرالله صالح، مهم‌ترین نکته طرح رییس‌جمهور افغانستان برای صلح را تاکید بر این مساله خواند که «صلح نباید معامله ۲۵ نفر نباشد و قابل هضم به تمام جامعه افغانستان باشد».

همچنین اینکه صلح نباید اقتدار قومی، سمتی، زبانی گروهی و فکری باشد و باید اقتدار تمام ملت افغانستان در آن تمثیل شود. و صلح باید به تمام دلایل جنگ پایان ببخشد.

آقای صالح تاکید کرد که “صلح با استعجالیت امکان ندارد” و طرح صلح رییس جمهور غنی “عمیق‌ترین” طرحی ا‌ست که او تاکنون دیده است.

اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان اخیرا طرحی سه مرحله‌ای به نام “دستیابی به موفقیت نهایی” را تهیه کرده و دو روز پیش آن را در مراسمی در ارگ تشریح کرد.

آقای غنی از جمله انتخابات زودهنگام و نامزد نبودن خودش در این انتخابات طی این طرح یاد کرد.

آقای صالح، برگزاری انتخابات را معقول‌ترین بخش این طرح خواند و گفت که رییس جمهور در افغانستان پساصلح نقش و سمتی برای خود در نظر نگرفته است. او افزود: «آقای اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان امروز سخنگوی وجدان ملی است. ما انتخابات می‌خواهیم ما نگفتیم که خود ما باشیم».

او در پاسخ به این سوال که آیا تحت فشار امریکا قرار دارد یا نه گفت: «باشیم یا نباشیم مملکت از ما است… در آخر روز ما به احساسات ملی و مردم خود احترام می‌گذاریم و همسو با ملت خود حرکت می‌کنیم».

آقای صالح همچنین در مورد تعدد طرح‌ها در داخل افغانستان گفت که مطمئن است که بالاخره طرح واحدی در نشست ترکیه ارایه خواهد شد.

معاون آقای غنی همچنین گفت که گروه طالبان طرحی برای صلح ندارد. او گفت: «اگر طالب را منهای خشونت در نظر بگیرید، آن‌ها به یک گروه غوغایی، بی‌طرح و بی‌برنامه تبدیل می‌شوند که در نشست مسکو نمونه آن را دیدیم. آن‌ها به جز نثار کردن توهین و دشنام حرفی در این نشست نداشتند».

او گفت؛ در صورتی که طالبان طرح صلح‌ خود را ارایه کنند، آن زمان در موردش قضاوت خواهد شد. «ولی تاکنون آنچه از زبان طالب می‌شنویم خشونت، جنگ و کشتار است».

قرار است نشست “سرنوشت‌ساز” ترکیه در مورد صلح افغانستان در تاریخ شانزدهم اپریل (۲۷ حمل/فروردین) در استانبول برگزار شود.

این نشست برای ده روز ادامه خواهد داشت و در آن تلاش خواهد شد تا دولت افغانستان، گروه طالبان و گروه‌های مختلف سیاسی روی “آینده سیاسی” افغانستان به توافق برسند.

نشست استانبول یکی از مهمترین نشست‌ها در مورد آینده صلح افغانستان خوانده شده که جامعه بین‌المللی انتظار دارد گروه‌های افغانستانی در آن بتوانند بر سر پایان جنگ و “تشکیل دولت انتقالی صلح” در این کشور به توافق برسند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email