در جریان بازرسی گروهی از مهاجران که از بوسنیا روانه کرواسیا شده بودند؛ یک زن افغانستانی مورد سوءاستفاده جنسی یکی از نیروهای پولیس مرزی کرواسیا قرار گرفته است.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ بنا بر گزارش شورای پناهندگان دنمارک، پولیس مرزی این زن را با چاقو تهدید و مجبور به برهنه شدن کرده است.

در واکنش به این گزارش؛ کمیسیون اروپا این رفتار را «یک اقدام جدی جنایتکارانه» توصیف کرد و از مقامات کرواسیا خواست تا «به طور کامل همه ادعاهای مطرح شده درباره این موضوع را بررسی کنند و اقدامات لازم را برای پیگیری این حادثه انجام دهند».

خبر این آزار جنسی، از سوی وبسایت خبری گاردین پس از مشاهده اسناد مربوطه در شورای پناهندگان دنمارک (DRC)  منتشر شد.

بر اساس اسناد شورای پناهندگان دنمارک؛ این حادثه در شب ۱۵ فبروری سال جاری میلادی در خاک کرواسیا و در چند کیلومتری شهر بوسنیایی «ولیکا کلادوشا» داده است.

زن افغانستانی در تلاش بوده با چهار نفر دیگر که دو تن از آنها کودک بودند؛ از مرز عبور کند و وارد کرواسیا شود. اما پولیس مرزی کرواسیا این گروه کوچک مهاجر را با تفنگ نشانه می‌گیرد و متوقف می کند. آنها درخواست پناهندگی می‌کنند؛ اما به گفته شاهدان یکی از نیروهای پولیس کرواسی مدارک را پاره می‌کند و به آنها می‌خندد.

این مامور پولیس به بقیه اعضای گروه از جمله کودکان سیلی می‌زند و به همه آنها می‌گوید که جیب‌هایشان را خالی کنند و بارشان را به آنها نشان دهند.

سپس زن را از دیگران جدا کرده و شروع به بازرسی او می‌کند. زن به او می‌گوید که نباید او را لمس کنند و پولیس کروات، علت آن را می‌پرسد. زن به او جواب می‌دهد: «زیرا من یک زن مسلمان هستم و لمس بدن من حرام است».

پولیس کروات به زن سیلی می‌زند و می‌گوید: «اگر مسلمان هستی چرا به کرواسیا آمدی؟ چرا با مسلمان‌ها در بوسنی نماندی؟».

پولیس کروات سپس چادر و کُت زن را برمی‌دارد و شروع به لمس بدن او می‌کند. زن شروع به گریه می‌کند و ۵۰ یورویی را که به همراه داشته به او می‌دهد با این امید که پولیس کروات دست از آزار او بردارد.

اما پولیس کروات به او دستور می‌دهد که همه لباس‌هایش را دربیاورد و زن مخالفت می‌کند. پولیس در حالی که زن همچنان گریه می‌کرده، به آزار جنسی او ادامه می دهد.

پولیس کروات او را تهدید می‌کند که ساکت شود وگرنه او را خفه خواهد کرد.

دقایقی بعد یک موتر پولیس از راه می‌رسد و همه مهاجران را سوار می‌کند و پس از حدود ۲۰ دقیقه رانندگی، از آنها می‌خواهد که از موتر پیاده شوند.

پس از پیاده شدن، بار دیگر یک افسر پولیس از زن افغانستانی می‌خواهد که برهنه شود. زن مخالفت می‌کند و پولیس کروات سیلی محکمی به او می‌زند و دوباره تکرار می‌کند: «برهنه شو».

زن می‌گوید: «من شش پیرهن و سه پتلون به تن داشتم (به خاطر محافظت از سرما). همه آنها را به جز یک زیرپیراهنی درآوردم و خودم را با یک پتو پوشاندم. پولیس کروات به من نزدیک شد و شروع به لمس کردن من کرد. سپس سیلی دیگری به من زد و گفت که باید همه لباس‌هایم را حتا لباس های خصوصی ام را دربیاورم. سپس در حالی که برهنه بودم به لمس کردن من ادامه داد و گفت می‌خواهی تو را به جایی ببرم تا با من باشی؟».

زن ادامه می‌دهد: «من ترسیده بودم و گریه می‌کردم. او گفت که می‌خواهد من را به جنگل ببرد و از من پرسید که آیا منظورش را می فهمم… پولیس کروات سپس شانه‌هایم را گرفت و من را به سمت افسر دیگری هُل داد. هردوی آنها روی پیشانی‌هایشان چراغ قوه داشتند و من نتوانستم به خوبی ببینم. پولیسی که من را لمس کرده بود، چاقویی را بیرون آورد و آن را روی گلوی من گذاشت. او گفت اگر به کسی چیزی بگویی، تو را می‌کشم».

پولیس‌های کروات درنهایت پس از ضرب و شتم زن افغانستانی و همراهان او از ناحیه سر و صورت و پا، به آنها دستور می‌دهند که با پای پیاده دوباره به بوسنیا برگردند.

شهادتی تکان دهنده

شارلوت اسلنته، دبیرکل شورای پناهندگان دنمارک می‌گوید: «این شهادت واقعا تکان دهنده است. گزارش‌های شورای پناهندگان دنمارک از رفتارهای خشونت آمیز و سوءاستفاده‌ها در مرز بوسنیا و کرواسیا همچنان زیاد است و انجام تحقیقات سیستماتیک درباره حوادثی که در آن منطقه مرزی روی می‌دهد، ضروریست».

او می‌افزاید: «با وجود تعامل کمیسیون اروپا با مقامات کرواسیا در ماه‌های اخیر، ما عملا هیچ پیشرفتی در این باره مشاهده نکرده‌ایم؛ نه در موضوع انجام تحقیقات و نه برای توسعه مکانیسم‌های نظارت بر مرزها برای جلوگیری از وقوع خشونت در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا. واقعا زمان آن فرا رسیده است که سخنان را به واقعیت تبدیل کنیم و با تقویت نظارت بر مرزهای مستقل، از این سوءاستفاده‌ها جلوگیری کنیم و این اطمینان را بوجود آوریم که عاملان خشونت و سوءاستفاده‌ها باید پاسخگو باشند».

بر اساس گزارش‌های شورای پناهندگان دنمارک، از ماه می سال ۲۰۱۹ میلادی حدود ۲۴ هزار مهاجر از کرواسیا به طور غیرقانونی به بوسنیا بازگردانده شده‌اند که ۵۴۷ نفر از این تعداد، متعلق به آمار جنوری و فبروری ۲۰۲۱ میلادی است.

روزانه صدها مهاجر در تلاش برای رسیدن به اروپای مرکزی در مسیر برفی بالکان قدم می‌گذارند. بیشتر آنها توسط پولیس کرواسی متوقف و جستجو می‌شوند. مهاجران همچنین بارها گزارش داده‌اند که در جریان این بازرسی‌ها مورد سرقت قرار گرفته‌اند و با خشونت به بوسنیا رانده شده‌اند.

شبکه اروپایی «نظارت بر خشونت مرزی» نیز اعلام کرده است که گزارش‌هایی را از ده‌ها زن و دختر جوان دریافت کرده که می‌گویند ماموران پولیس کرواسیا «همه جای» بدن آنها را جستجو کرده‌اند.

در واکنش به این گزارش‌ها؛ وزارت داخله کرواسیا اعلام کرد که پولیس این ادعاها را بررسی خواهد کرد؛ با این وجود درنهایت اعلام کرد که «هیچ گونه برخوردی با زنان در جمعیت مهاجران غیرقانونی صورت نگرفته است».

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email