مقامات ارشد اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه (پس از دیدار با رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه از اهمیت «شراکت» با این کشور سخن گفتند اما در عین حال خواستار بهبود کارنامه انقره در زمینه «رعایت حقوق بشر» و «احترام به حکومت قانون» شدند.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ به گفته اورزولا فن درلاین و شارل میشل، رییس کمیسیون و رییس شورای اتحادیه اروپا «رعایت حقوق بشر» یکی از شرط‌های بروکسل برای بهبود رابطه با انقره است.

رییس کمیسیون و رییس شورای اتحادیه اروپا همچنین از ایجاد «فضای باثبات و امن» در رابطه ترکیه با قبرس و یونان به عنوان یکی دیگر از شروط بروکسل برای رابطه نزدیک تر با انقره یاد کردند. یونان و قبرس از اعضای اتحادیه اروپا هستند.

سفر روز سه‌شنبه (17 حمل/فروردین – 6 اپریل) رییس کمیسیون و رییس شورای اتحادیه اروپا به دنبال مواضع مسالمت جویانه رجب طیب اردوغان در قبال کشورهای عضو اتحادیه اروپا صورت گرفت.

حکومت قانون و احترام به حقوق اساسی ارزش‌های بنیادی اتحادیه اروپا هستند.

هرچند ترکیه همچنان به طور رسمی یکی از کشورهای داوطلب عضویت در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود اما در عمل درخواست عضویت انقره در این اتحادیه مسکوت مانده است.

شارل میشل پس از دیدار با رجب طیب اردوغان گفت که «نگرانی‌های عمیق» اتحادیه اروپا بابت رعایت حقوق بشر در ترکیه را با وی در میان گذاشته است. رییس شورای اروپا گفت: «حکومت قانون و احترام به حقوق اساسی ارزش‌های بنیادی اتحادیه اروپا هستند.»

اورزولا فن درلاین نیز ضمن ابراز تاسف از خروج ترکیه از کنوانسیون منع خشونت علیه زنان گفت: «ترکیه باید به حقوق بشر احترام بگذارد.»

به گفته رییس کمیسیون اتحادیه اروپا خروج ترکیه از این معاهده «سیگنالی منفی» محسوب می‌شود. وی افزود که رعایت حقوق بشر برای اتحادیه اروپا «قابل مذاکره» نیست.

دو مقام عالی رتبه اتحادیه اروپا با این حال تاکید کردند که ترکیه با توجه به نقشی که در پذیرش پناهجویان ایفا کرد «شریکی مهم» برای این اتحادیه است. یکی از دستیاران رییس جمهوری ترکیه در مورد دیدار وی با مقامات عالی رتبه اتحادیه اروپا گفت که رجب طیب اردوغان خواستار بهبود توافق سال ۲۰۱۶ کشورش با بروکسل در مورد پناهجویان شده است.

وی افزود که تسهیل مقررات صدور روادید برای شهروندان ترکیه و تجدیدنظر در توافق اتحاد گمرکی این کشور با اتحادیه اروپا از دیگر درخواست های رجب طیب اردوغان از شارل میشل و اورزولا فن درلاین بوده است.

تنش‌های دریایی بین انقره و آتن و نقش ترکیه در مناقشات لیبیا، سوریه و منطقه قره باغ از جمله عوامل موثر در افزایش تنش در روابط ترکیه با اتحادیه اروپا طی یک سال گذشته بود.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email