پژوهشی تازه‌ درباره خاستگاه کووید-۱۹ نشان می‌دهد که در محتمل‌ترین حالت، انتقال این ویروس از حیوان به انسان صورت گرفته و فرضیه انتشار عوامل ویروسی از آزمایشگاه «به‌شدّت نامحتمل» است.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ خبرنگارانی که نسخه اولیه این پژوهش را دیده‌اند می‌گویند این پژوهش که از سوی کارشناسان سازمان جهانی بهداشت با همکاری چین فراهم شده بسیار مفصّل است و همزمان ناگفته‌های بسیاری دارد. کارشناسان در گزارش خود چهار فرضیه را، به‌ترتیبِ قوّت احتمال، درباره چگونگی شیوع این ویروس مطرح کرده‌اند.

در این گزارش تصریح شده که گرچه ویروس کرونای یافت شده در خفاش، شباهت زیادی به ویروس شایع شده در جمعیت انسانی دارد؛ اما طی کردن فاصله ژنتیکی میان این دو گونه دست‌کم چندین دهه طول می‌کشد و بنابراین لزوما جانور یا جانوران دیگری، نظیر مینک (نوعی راسو) و پیشک‌، واسطه انتقال این ویروس از خفاش به انسان بوده‌‌اند.

یک مسوول سازمان جهانی بهداشت که نخواست نامش فاش شود به خبرنگاران گفت این گزارش بناست در روزهای آینده رسما منتشر شود.

تاخیر در انتشار رسمی نتیجه پژوهش فوق به این گمان دامن زده است که چینی‌ها خواسته‌اند نتیجه‌گیری آن را دستکاری کنند تا مبادا مسوولیت شیوع همه‌گیری به گردن این کشور بیافتد.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت پژوهش اخیر را در ماه‌های جنوری و فبروری سال جاری و عمدتا در ووهان،‌ مرکز انتشار ویروس کرونا در چین، انجام داده‌اند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email