شرکت آرامکو، غول نفتی عربستان سعودی، اعلام کرد که سود این شرکت در سال ۲۰۲۰ تقریبا نصف شده و به ۴۹ میلیارد دالر رسیده است.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ شرکت نفت عربستان سعودی اعلام کرد که سود این شرکت از ۸۸.۲ میلیارد دالر (۷۳.۸ میلیارد یورو) در سال ۲۰۱۹ به ۴۹ میلیارد دالر(۴۱ میلیارد یورو) در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است. این برای دومین سال متوالی است که آرامکو با کاهش سودآوری مواجه می‌شود؛ در سال ۲۰۱۹ نیز سود این شرکت در مقایسه با سال ۲۰۱۸، ۲۰.۶ درصد کاهش یافته بود.

کاهش قیمت و تقاضای جهانی نفت در سال گذشته میلادی که در پی همه‌گیری ویروس کرونا رخ داد، علت اصلی کاهش سودآوری آرامکو عنوان شده است. در حالی که هر بشکه نفت برنت دریای شمال روز یکشنبه (1 حمل/فروردین – 21 مارچ) افزون بر ۶۴.۵ دالر معامله شد، این نرخ در اپریل گذشته به کمتر از ۲۰ دالر رسیده بود.

دولت عربستان سعودی در دسمبر سال ۲۰۱۹ نسبت به عرضه عمومی ۱.۷۲۵ درصد از سهام شرکت ملی نفت این کشور (آرامکو) در بورس ریاض اقدام کرد. این عرضه که بزرگ‌ترین خصوصی‌سازی تاریخ لقب گرفت، ۲۹.۴ میلیارد دالر درآمد، عاید دولت عربستان کرد. در ابتدا، هر سهم آرامکو ۳۲ ریال سعودی (۸.۵۳ دلار) قیمت خورد تا ارزش جاری این شرکت به ۱.۷ تریلیون دالر برسد و این شرکت را به عنوان با ارزش‌ترین شرکت جهان بدل کند.

البته در حال حاضر، شرکت اپل به دلیل رشد ۱۰۰ درصدی قیمت سهام آن در دوره شیوع کرونا بار دیگر عنوان با ارزش‌ترین شرکت جهان را از آرامکو پس گرفته است. این در شرایطی است که هر سهام آرامکو این روزها حدود ۳۵ ریال سعودی(۹.۳ دالر) معامله می‌شود که نسبت به کشف قیمت اولیه تنها ۹ درصد افزایش یافته است.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email