کوزوو رسما سفارت خود را در شهر بیت‌المقدس (اورشلیم) افتتاح کرد و بدین ترتیب این شهر را به‌عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت شناخت. جمهوری چک نیز چند روز پیش دفتر دیپلوماتیک خود را در این شهر افتتاح نمود، تصمیمی که انتقاد تشکیلات خودگردان فلسطین و اتحادیه عرب را در پی داشت.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ سفارت کوزوو طی مراسمی کوتاه افتتاح شد و پرچم کوزوو مقابل ساختمان سفارت به اهتزاز درآمد و تابلویی به زبان آلبانیایی، عبری و انگلیسی با عبارت «جمهوری کوزوو» در ورودی آن نصب شد.

کوزوو در مقابل به رسمیت شناختن استقلالش از سوی اسراییل، نخستین کشور با اکثریت مسلمان است که بیت‌المقدس را به طور رسمی به عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت می‌شناسد.

این تصمیم پریشتینا، با انتقاداتی در اتحادیه اروپا همراه شد و همزمان ترکیه نیز آن را نقض قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و قوانین بین‌الملل توصیف کرد.

موضوع بیت المقدس و وضعیت آن همچنان یکی از بزرگترین مسایل مورد اختلاف و درگیری اسراییل و فلسطینییان است.

تشکیلات خودگردان فلسطین معتقد است که بیت‌المقدس شرقی در سال ۱۹۶۷ به طور غیرقانونی به دست نیروهای اسراییلی اشغال شده و می‌گوید این منطقه پایتخت فلسطینیان است.

اسراییل اخیرا کوزوو را که از ایالت‌های سابق صربستان بود و در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد؛ به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت.

کوزوو و اسراییل در ماه فبروری روابط دیپلوماتیک برقرار کردند و این موضوع باعث نارضایتی بلگراد – پایتخت صربستان – شد. صربستان استقلال این ایالت سابق خود را به رسمیت نمی‌شناسد.

انتقادها از افتتاح دفتر دیپلوماتیک جمهوری چک در بیت‌المقدس (اورشلیم)

از سوی دیگر تشکیلات خودگردان فلسطین و اتحادیه عرب روز گذشته افتتاح دفتر دیپلوماتیک جمهوری چک در بیت‌المقدس را نقض قوانین بین‌الملل خواندند و آن را محکوم کردند.

پراگ روز پنجشنبه شعبه‌ای از سفارت خود در اسراییل را در بیت‌المقدس افتتاح کرد.

تشکیلات خودگردان فلسطین اقدام پراگ را «حمله آشکار به مردم فلسطین و حقوق آن‌ها و همچنین نقض آشکار قوانین بین‌الملل» برشمرد و گفت که این موضوع به روند صلح آسیب وارد می‌کند.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب نیز در قاهره در بیانیه‌ای گفت: «بیت‌المقدس شرقی طبق قوانین بین‌الملل سرزمین اشغالی است».

وزارت خارجه چک پس از این واکنش‌ها اعلام کرد که دفتر این کشور در بیت‌المقدس سفارت نیست: «هدف از ایجاد این دفتر تقویت همکاری استراتیژیک با اسراییل و بهبود خدمات برای شهروندان چکی در آنجا است».

در این بیانیه آمده است: «تاسیس دفتر تاثیری در اراده جمهوری چک برای توسعه بیشتر روابط سیاسی و اقتصادی با تشکیلات خودگردان فلسطین ندارد».

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email