افسانه نوابی، خواننده سرشناس افغانستان به دلیل ابتلا به بیماری سرطان در سن هفتاد سالگی در آلمان درگذشت.

به گزارش بخش فرهنگی آریاتودی؛ محمدطاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با تایید درگذشت خانم افسانه نوشته است که “پیکر سلطان” که از چندین دهه به این سو با نام مستعار افسانه در رادیو و تلویزیون افغانستان آواز خواند، در دیار غربت درگذشت.

آقای زهیر، خانم نوابی را از جمله زنان پیشگام عرصه موسیقی افغانستان دانسته و گفته است که صدها آهنگ این هنرمند در آرشیو رادیو و تلویزیون ملی افغانستان وجود دارد.

او از مدرسه آواز خوانی را آغاز کرد
 

او از مکتب آواز خوانی را آغاز کرد

به نوشته این وزارت؛ افسانه کار هنری‌اش را از ترانه‌خوانی به مناسبت‌های روز مادر و جشن معلم از مکتب آغاز کرد و وارد حرفه خوانندگی شد و در این عرصه خوب درخشید و به موفقیت‌هایی دست یافت.

خانم افسانه در سال‌های اخیر با خانواده‌اش به آلمان مهاجرت کرد.

هارون یوسفی، هنرمند افغانستانی مقیم لندن درباره خانم افسانه به بی‌بی‌سی گفت که او در سال‌های دشوار خوانندگی را در رادیو افغانستان آغاز کرد.

وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته که از او صدها آهنگ در رادیو تلویزیون افغانستان موجود است
 

به گفته وزارت فرهنگ؛ صدها آهنگ افسانه در آرشیو رادیو تلویزیون افغانستان موجود است.

او افزود که خانم افسانه همزمان با خانم پروین، آزاده و سایر خوانندگان زن وارد رادیو و تلویزیون افغانستان شدند؛ در زمانی که آواز خواندن زنان “یک کار خوب” به حساب نمی‌آمد.

به گفته آقای یوسفی؛ صدای خوب،‌ آهنگ‌های خوب و انتخاب شعرهای خوب آهنگ‌های افسانه را ماندگار کرد.

آقای یوسفی گفت که خانم افسانه بعد از ترک افغانستان ساکن آلمان شد و در آنجا با دو پسرش که در کار موسیقی بودند، به کار هنری‌اش ادامه داد.

شماری از آهنگ‌های افسانه توسط خوانندگان جوان افغانستان بازخوانی شده است.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email