ایران می‌گوید که در پی شناسایی عوامل حمله به کشتی شهرکرد است که اخیرا در آب های بین‌المللی در دریای مدیترانه آسیب دیده است. همزمان وب‌سایت نزدیک به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران اسراییل را “متهم ردیف اول” انفجار توصیف کرده است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است: «گزارشات دریافتی حمله خرابکارانه به این کشتی که در تناقض آشکار با حقوق بین الملل و حقوق دریا ها قرار دارد را تایید می کند».

آقای خطیب زاده گفته است: «انجام اقدامات لازم در خصوص شناسایی عوامل این اقدام خرابکارانه در دستورکار بخش‌های مختلف بوده و پیگیری های لازم در این زمینه در ابعاد مختلف آن به طور جدی در دستور کار قرار دارد».

یک روز پیش از این شرکت کشتیرانی ایران “اصابت یک شی انفجاری” به کشتی کانتینربر “ایران شهرکُرد” در آب‌های دریای مدیترانه را تایید و اعلام کرد که این انفجار به بدنه کشتی آسیب “جزیی” زده است.

وب سایت نورنیوز از منابع نزدیک به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران از قول یکی از اعضای تیم فنی بررسی کننده آثار حمله به کشتی تجاری ایران شهرکُرد که نامی از وی برده نشده گفته است دست داشتن اسراییل در این انفجار “از احتمالات بسیار قوی است”.

نورنیوز از قول فردی که وی را کارشناس بررسی این انفجار خوانده گفته است: «اشیای انفجاری از ارتفاع بالا به تعدادی از کانتینرهایی که روی عرشه کشتی قرار داشته اصابت کرده که می تواند از یک وسیله پروازی به سمت کشتی شلیک شده باشد».

در گزارش نورنیوز آمده است: «با توجه به موقعیت جغرافیایی و نحوه هدف قرار گرفتن کشتی، یکی از احتمالات قوی این است که این عملیات تروریستی از سوی رژیم صهیونیستی انجام شده باشد».

رژیم صهیونیستی، اصطلاح مورد استفاده رسانه‌های دولتی و مقام های ایران در اشاره به اسراییل است.

مقام های اسراییلی روز جمعه به این سوال که آیا اسراییل مسوول این انفجار است یا نه پاسخ ندادند.

کشتی باری ایران شهرکُرد متعلق به شرکت حمل‌ونقل کانتینری کشتیرانی این کشور است و بر اساس گزارش‌های رسمی “از ایران به مقصد اروپا”‌ در حرکت بود که روز چهارشنبه ۲۰ حوت/اسفند دچار انفجار در بدنه شد.

شرکت کشتیرانی ایران می گوید که پس از اصابت شی انفجاری به بدنه کشتی، آتش‌سوزی مختصری در محل انفجار رخ داد که با تلاش به موقع فرمانده و خدمه کشتی آتش بلافاصله مهار شد و به هیچ‌یک از خدمه آسیبی وارد نشد.

دو هفته پیش یک کشتی باری اسراییلی که از بندری در عربستان سعودی عازم جنوب شرق آسیا بود در دریای عمان دچار انفجار در بدنه شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل این انفجار را به ایران نسبت داده اما مقام های ایران چنین اقدامی را رد کرده اند.

بر اساس گزارش روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال از اواخر سال ۲۰۱۹ تاکنون اسراییل دست‌کم ۱۲ کشتی و نفتکش‌ ایرانی حاوی سوخت را که از ایران عازم سوریه بودند هدف قرار داده است.

وال استریت ژورنال نوشته است که برخی حملات در دریای سرخ و مناطق دیگر بوده و اسراییل برای آنها از سلاح‌هایی مثل ماین دریایی استفاده کرده است.

در این گزارش آمده با وجود اینکه امریکا صادرات نفت ایران را یک‌جانبه تحریم کرده است، ایران صادرات میلیون‌ها بشکه نفت را به سوریه ادامه داده است.

مقام‌های ایران در مواردی حمله به نفتکش‌های ایرانی را کار اسراییل دانسته بودند. علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران مهر سال ۱۳۹۸ گفته بود که نفتکش‌های ایرانی هپینس و هلم در دریای سرخ هدف حمله موشکی قرار گرفته‌اند.

در آن زمان، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی در دریای سرخ گفته بود «پاسخ تهران به عامل حمله به نفتکش ایرانی کوبنده خواهد بود».

روز ۴ مارچ گیلا گاملیل وزیر حفاظت از محیط زیست اسراییل گفت که یک نفتکش لیبیایی که مظنون به قاچاق نفت از ایران به سوریه بود مسوول نشت مقدار زیادی نفت در شرق مدیترانه در ماه فبروری است.

او این نشت که باعث خسارات عمده شد را “تروریسم زیست محیطی” توصیف کرد و آن را به ایران نسبت داد. به گزارش آسوشیتدپرس رانی امیر، از محققان وزارت محیط زیست اسراییل، گفت که این حادثه می تواند تصادفی یا عمدی بوده باشد.

اکنون بنی گانتس وزیر دفاع اسراییل می گوید که اسراییل مسوول نشت آلودگی که به سواحل اسراییل رسید نبوده است.

او روز شنبه با ژنرال بازنشسته آموس یادلین، مدیر موسسه مطالعات امنیت ملی دانشگاه تل آویو، صحبت می کرد.

آقای گانتس گفت: «من درباره آنچه که ما کردیم یا نکردیم اصلا چیزی نمی گویم. برای ما واجب است که در همه جبهه ها اقدامات بازدارنده انجام دهیم».

با این حال؛ او در اشاره به نشت شدید نفت در ماه فبروری افزود: «این حادثه هیچ ربطی به ما ندارد».

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email